Suyun yararları

Sabahları bir bardak su içmeden kendime gelemem. Günde genelde 1,5-2 lt bazen daha fazla su içmek gerekli. Suyun aldığımız miktarına göre yararları ve zararları var;

Eğer vücutta az su bulunursa, kan yoğunlaşıyor ve bu da organlara çok az miktarda oksijen ve besin maddesi taşınmasına neden oluyormuş. Fakat içtiğimiz su miktarı çok ağışıya kaçarsa, bu da vücut için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Çünkü böbrekler aşırı çalışır ve sık sık tuvalete çıkmamıza neden olup, vücudumuzdaki kalsiyumun atılmasına neden olur. Vücudumuzun su alımının yeterli olup olmadığını anlamanın en etkili yolu, idrara dikkat etmek. Açık renkli idrar, su ihtiyacını doğru karşıladığımızı gösterir. Eğer idrarımız koyu renkli ise, bu yeterince su almıyoruz anlamına gelir.
Ayrıca; vücudumuzu gerginleştirerek parlaklık kazandırır, zararlı maddelerin atılmasını sağlar, yemeklerden önce içilen bir bardak su iştahı kesip sindirime iyi gelir, yorgunluktan kurtularak dinçlik hissi verir…

14 comments

 1. merhabalar ben vaktinizi fazla almıcam yalnız günde 4 litre su içiyorum çok tehlikeli mi benim için?

 2. Her şeyin azı da çoğu da zarar. Fazla su içmen böbrekleri ve boşaltım sistemini normalden çok çalıştırır. Azaltman daha iyi gibi ;) (kişisel görüş). Detaylı bilgi için hekimce.com sitesinden yararlanabilirsin.

 3. slm hasan valla site harika olmuş buradan sana yazıyorum ama bilmiyorum burası neresi :) yanlışsa kusura bakma ben beğendim eline sağlık. bu arada tekliflerimi düşün ::)))) biliyorsun para lazım..

 4. Beğendiğine sevindim dostum :) teklifin aklımda ;)

 5. merhaba
  su canlılar için önemlidir,ayrıca su beynimizin algılama ve
  öğrnme işlevlerini sürdrebilmsi için gnde 6-8 bardk su içmmiz gerekr,su
  sitoplazmadaki atıkların dışarı atlmasnda da kllanılr,ayrıca
  besinleri lokma haline getirerek klay yutmamzı sağlayan tükürüğün
  çoğunuda su olşturur ve vücdumuzun gereksinimi olan suyu sadece
  içtiğimz sudan sağlamayız mesela yer fıstığı yedimizde kısa srede
  susama hissimizn geldiğini anlarz ama karpuz yediğimzde da geç
  susarz çnkü karpuzun su oranı yer fıstığının su oranndan daha
  yüksektir
  ee bu kadar yeter sanırım hatta yeterde artar bile

 6. Değerli bilgiler için teşekkürler…

 7. siteniz çok güzel ama daha fazla bilgi olması gerekir

 8. biyereden duydum amerika esir kamplarında hasta olan mahkulara bol bol su içmesi tavsiye ediliyormus sonra merak ettim su bu kadar yararlimı die . siteye gördüm ve anladımki su yararlıymış bundan sonra düzenli 1.5 litre su içerim heralde;)

 9. ben eskiden hiç su içmiyordum.. çok susarsam bir bardak zar zor ..cildime çok zararı oldu ama şu an günde 2.5 , 3 litreye kadar çıkarmayı başardım :)

 10. esu içmek gerçekten çok yaralıymıs gün de 2 litre yeter diye biliyorum su içmel cildede çok iyi geliyomus cilde güzelik katıyommus bu ne demek güzelik demek

 11. su çok yararlıdır bu yüzde günde 2 litre su içmeliyiz.

 12. sularımızı düzenli ve az kullanmalıyız. barajlarımızda giderek sular azaldığı için.

 13. ben suyu sevmem oda beni sevmez ama birbirimize mecburuz kahpe felek

 14. suyun zararlarıda olsa daha güzel olurdu

Comments are closed.