İlgi Alanları

Bugünlerde: Enerjimi Python ile Veri Bilimi üzerine geliştirmeye odaklamış durumdayım. İş hayatında üretim ve planlama birimlerinde çeşitli pozisyonlarda çalıştıktan sonra, birçok yönden daha çok ilgimi çeken bir alan olan Veri Bilimi’ne yönelmeye karar verdim.

Blog Yazarı: Kişisel bloğumda 2006 yazından beri kendimi ifade ediyorum. Türkiye’nin en eski blogları listesinde yer alıp yazmaya devam edebilmek de güzel. Herhangi bir kategori, konu sınırı koymadan yazıyorum. Eski yazılarımı da silmiyorum çünkü bazen bunları okuyup ne kadar  farklı düşündüğümü, yılların bende yaratmış olduğu değişimi görmek hoş oluyor. Blog yazarlığı, sürekli devam ettireceğim uğraşlarımdan.

Türkçe gönüllüsü: Yabancı dillerden kelimelerin günlük hayatta kullanımının artmasıyla bir rahatsızlık oluştu bende. Bu sıkıntı sonrasında hedefturkce.com bloğunu oluşturdum, ancak şu günlerde kullanım dışı. Birçok WordPress teması, açık kaynak kodlu yazılımların Türkçeleşmesine katkıda bulundum. Ubuntu Türkiye Forumu’unda Türkçe Çeviri Tayfası’nın oluşturulmasına ve geliştirilmesine katkı sağladım. Ubuntu’nun daha güzel Türkçe konuşması için 20.000 satırdan fazla gönüllü çeviri yaptım. Kullandığım sistemin ve açık kaynak kodlu yazılımların Türkçe kalması için yerelleştirmeye vakit ayırmaya çalışıyorum.

Açık kaynak kod sever: Sanırım Linux ile tanıştığım olgu, açık kaynak kod. Bilginin herkese açık olduğu, bakan herhangi biri tarafından geliştirilebildiği, “böyle beğenmediğim bir de ben kendi tarzımda geliştireyim” diyebildiği düşünce sistemini beğendim. Sonrasında Ubuntu, Debian ve bu aralar Linux Mint ana işletim sistemim oldu.

Kitap kurdu: Boş zamanı doldurma aracından ziyade gündelik olarak zaman ayrılan bir durum olmalı kitap okumak, en azından bende böyle. Kitap türü olarak bir kısıtım yok. Goodreads yorum puanı 5 üzerinden 4 ve üzeri, roman ise sürükleyici, değil ise kaynakçası sağlam, araştırmacı kitaplar sevdiklerimden oluyor.

Fiziksel kitaplığımın bir kısmı Goodreads üzerinde, beğenip altını çizdiklerimin bir kısmı da bloğumun kitaplığında.

Oyuncu: Sanırım bunun yaşı pek yok. Age Of Empires 2 çıktığından beri gerçek zamanlı ya da sıra tabanlı strateji oyunları ilgimi çekiyor. AOE 2-3, Civilization 5-6, Endless Space 2, (strateji olmasa da) ETS2 keyifle oynadığım oyunlardan. Factorio, Frostpunk, Stellaris, Cities Skylines, Xcom 2 daha az zaman ayırabildiklerimden. Liste daha da uzayabilir ama Steam hesabını buraya dökmeye gerek görünmüyor.

Doğa yürüyüşçüsü ve kampçı: Doğada bulunmanın ve yürümenin verdiği huzuru 20’li yaşların sonuna doğru keşfettim diyebilirim. Dağcılık ve doğa kulüpleri ile doğa yürüyüşlerine başladım, hala da fırsat oldukça yürüyüşlere katılıyorum.

Doğada kalıp kamp yapmak da ayrı bir keyif. Hem arkadaşlarla hem yalnız kamp yapmak insanı yeniliyor.

Doğa yürüyüşleri, kampçılık ve tarih ilgi alanları sonucunda, 2019 yılının Eylül-Ekim aylarında 37 gün süren yaklaşık 550 km solo Likya Yolu yürüyüşünü gerçekleştirdim. Keyif ve huzurun yanında kişisel olarak fiziksel ve zihinsel bir zorlamaydı bu yürüyüş. Kendimi daha iyi tanımamı, birçok yönden bakış açımı genişletmemi ve değiştirmemi sağladı.

Yalın araştırmacı: Endüstri Mühendisliğinin getirdiği bir özellik belki de. Bir uygulama ya da araç kullanacaksam onun olumlu/olumsuz tüm özelliklerini araştırırken buluyorum kendimi. En sade hali ile mevcut yaptığım süreçlere göre bana zaman kazandırıyor mu, bana faydalı mı değil mi, işimi kolaylaştırıyor mu? Erken aşama kullanıcılardan olarak yeni teknolojileri/süreçleri seven, takip eden ve deneyen taraftayım.

İş Hayatı

is-hayati

2020 yılı ve sonrasında Veri Bilimi alanında çalışmayı hedefliyorum.

Samet – Smart Ray Fabrikası Montaj Şefi – (Haziran 2017 – Mayıs 2019): 180 kişilik Smart Montaj bölümünün standartlar doğrultusunda üretim devamlılığının sağlanması ve iyileştirilmesi..

Samet – Üretim Sistemleri Mühendisi – (Ocak 2015 – Mayıs 2017): Ürün standart sürelerinin doğru olarak hazırlanması ve sistemde güncel kalmasını sağlamak. Fabrika bünyesinde verimliliğin takip edilerek, verimliliği düşüren etmenlerin tespit edilmesi, verimliliğin arttırılması. En verimli hat dengelemesinin sağlanması ve operasyon planlarının güncelliğinin sağlanması.

Nova Plastik – Enjeksiyon Planlama Sorumlusu – (Haziran 2013 – Ocak 2015): Enjeksiyonda planlamanın başlatılması; Enjeksiyon bölümünün üretim planlarının ve çizelgelerinin hazırlanması; Üretim emirlerinin açılması/güncellenmesi; Hammadde&Boya siparişlerinin verilmesi; Dönemsel kapasite ve verimlilik analiz raporlarının hazırlanması/sunulması; Kalıpların bakım planlamasının yapılması; Talep tahminleri ve projeksiyonlara göre yarı mamül depo stoklarının yönetilmesi; Deneme üretimlerinin planlanması; Üretim süreçlerini değerlendirerek darboğazlara karşı en uygun yatırım öncelik önerilerinin sunulması

Hakan Plastik – Üretim Planlama Sorumlusu – (Mayıs 2013): Başlangıç ile bitiş arasında çalışma deneyimi olmadı denebilir. Başlamakla yanlış karar verdiğimi düşünerek ayrıldım.

Nova Plastik – Üretim-Planlama Mühendisi – (Ekim 2012 – Nisan 2013): OEE, aylık yönetim ve çeşitli verimlilik raporlarının oluşturulması; Üretim performanslarının takip edilmesi ve raporlanması; Çeşitli üretim formlarının oluşturulması ve süreçlerinin belirlenerek eğitimlerinin verilmesi, Depo adresleme, Üniversite öğrencileri ile tez çalışması; Yarı mamül birim ağırlık ölçümü; YM reçetelerinin güncellenmesi

Askerlik – Yedek Subay – (Nisan 2011 – Mart 2012): Vatani görevimi 12 ay yedek subay olarak yaptım.

Trexta – Planlama Mühendisi – (Temmuz 2009 – Mart 2011): iPhone, Blackberry ve Nokia arka kapak bantlarının, fasonlarının ve plastik enjeksiyon üretiminin planlanması, sevkiyat tarihlerinin belirlenmesi ve yöneticilere raporlanması; Standart zamanların güncellenmesi, iş dağılımlarının oluşturulması, darboğazların belirlenmesi ve ortadan kaldırılması, hat dengeleme; Kaizen ve 7 israf çalışmaları..

B/S/H/ – Stajyer – (Temmuz 2006 – Ağustos 2006) – İnceleme konuları: Kuruluş yeri, rakip firmalarla rekabet durumu, işletme ürünleri, bilgi-işlem sistemi, yapılmakta olan projeler, bakım faaliyetleri, soğutucu bandı üretim aşamaları, üretim planlama-kontrol işlemleri, SAP modülleri, iş güvenliği, iş psikolojisi..

Kalibre Boru – Stajyer – (Temmuz 2005 – Ağustos 2005) – İnceleme konuları: Kuruluş yeri, işletme ürünleri, kullanılan kaynak yöntemleri, talaşsız biçimlendirme tezgahları, ergonomik faktörler, malzeme taşıma sistemi, malzeme ve bilgi akışı, kalite kontrolü..

Eğitim ve Kişisel Gelişim

mezuniyet

Endüstri Mühendisliği – Kocaeli Üniversitesi (2002-2011)

Python ile Temel Düzey Programlama – Mustafa Köse – Mindset Institute (28.12.2019 – 02.02.2020)

Eğiticinin Eğitimi – Perihan Yağız Yılmaz – Yalın REFA (08-09-17.04.2019)

Ölçüm Sistemleri Analizi (MSA) – BSI Eğitim Akademisi (23.11.2018)

İstatiksel Proses Kontrol (SPC) – BSI Eğitim Akademisi (22.11.2018)

Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA) – BSI Eğitim Akademisi (08.11.2018)

İleri Kaizen Uygulamaları – Ahmet Cengiz Uçar – Gemba Akademi (2018)

İç Tetkikçi (ISO 9001:2015 KYS ISO 14001:2015 ÇYS & ISO 18001:2014 İSG) – Erdem Çürümez – DQS Türkiye (18-19.04.2018)

REFA Zaman Kaydı ve İş Yeri Tasarımı – Nevzat Alpay – REFA (16-24.02.2018)

Aktivite Bazlı Maliyet Yönetim Sistemleri (ABC) – Prof. Dr. Celal Aksu – Boğaziçi Üniversitesi (14-15-16.11.2017)

Yalın Üretim / TPS Workshop – Atakan Zehir – Gemba Partner (13.06.2017)

İleri Excel Uygulamaları – Bilge Adam (04.12.2016)

Üretimde Genel Planlama ve Çizelgeleme – İlker Güçlü – Optimum Planlama (17-18-19.04.2014)

Mikro ERP – Mikron Bilişim Merkezi (29.03.2013)

Mikro Temel ve Planlama düzeyi – Mikron Bilişim Merkezi (23-24.11.2012)

E-Ticaret: İnternette Etkin Satış Yöntemleri – Anıl Altaş – İtkib (20.01.2011)

Dinamik Yönetim – Fırat Çapkın İtkib (08.11.2010)

Zaman Yönetimi – Nesrin Karadağ – İtkib (23.12.2009)

Lojistik Semineri – Loder, Ceva, Arkas, Reysaş, Mars – Galatasayar Üniversitesi (16.11.2008)

Endüstri Mühendisliği ve Sanayi Zirvesi – Uludağ Üniversitesi

Diğer Bloglar

bloglar

hedefturkce.com: Türkçe’ye verdiğim önem sebebiyle bir tepkiydi cümleler içinde yabancı kelimelerin kullanılmasına. Ayrıca açık kaynak kodlu tema, eklenti, uygulama yerelleştirmeleri duyuruları ve çeviri araçları bilgisi veriyordum. İçeriği Hedef Türkçe kategorisine taşıyarak kapattım. Yeni yazılar bu bölümde toplandı. Uygun bir zamanda yeniden canlandırabilirim.

mavikurt.com: İnternet ve teknoloji odaklı bir blogdu. Ancak kişisel blogum altında yazmaya karar verdim ve kapattım. Alanadı hala kayıtlı, belki bir gün..

sozlek.com: Beğendiğim özlü sözler bulunuyordu blogda. Tek sayfa, her yenilemede yeni bir söz geliyordu. Kendi anasayfam olarak kullanıyordum tarayıcıda. Devamlılık için zaman bulamadım, kapattım. Bu mantığın farklı uygulamaları çeşitli sosyal medya hesaplarında da mevcut.

Sosyal Alanlar

sosyal medya

Goodreads: Okuduğum ve okumak istediğim kitaplar..

Spotify: Dinlediklerim..

Instagram: Kamp, geziler, doğa yürüyüşleri, tarihi yerler, müzeler.

Twitter: Kişisel blogda yazdıklarım ve kısa yorumlar.

Linkedin profilim..

hasanyilmaz at protonmail.com