On yıldan uzun zamandır neredeyse her konuda kişisel görüşlerimi, eleştirilerimi yazdım; Faydalı bulduğum uygulamaları, izlediğim filmleri ve dizileri tanıttım; Okuduğum kitaplardan notları mümkün olduğunca aktardım ve böyle şeyler yapmaya devam edeceğim.

Gönüllü olarak da açık kaynak kodlu uygulamaların Türkçeleştirilmesine katkıda bulunuyorum. Özellikle ana işletim sistemim Ubuntu çevirilerine zaman ayırıyorum.

    İş Hayatı

is-hayati

Samet -Üretim - Smart Ray Fabrikası Montaj Şefi

Sorumluluklar: 180 kişilik Smart Montaj bölümünün standartlar doğrultusunda üretim devamlılığının sağlanması ve iyileştirilmesi..

Samet - Üretim Sistemleri - Zaman Analiz ve Operasyon Mühendisi

Sorumluluklar: Ürün standart sürelerinin doğru olarak hazırlanması ve sistemde güncel kalmasını sağlamak. Fabrika bünyesinde verimliliğin takip edilerek, verimliliği düşüren etmenlerin tespit edilmesi, verimliliğin arttırılması. En verimli hat dengelemesinin sağlanması ve operasyon planlarının güncelliğinin sağlanması.

Nova Plastik - Planlama - Enjeksiyon Planlama Sorumlusu

Sorumluluklar: Enjeksiyonda planlamanın başlatılması; Enjeksiyon bölümünün üretim planlarının ve çizelgelerinin hazırlanması; Üretim emirlerinin açılması/güncellenmesi; Hammadde&Boya siparişlerinin verilmesi; Dönemsel kapasite ve verimlilik analiz raporlarının hazırlanması/sunulması; Kalıpların bakım planlamasının yapılması; Talep tahminleri ve projeksiyonlara göre yarı mamül depo stoklarının yönetilmesi; Deneme üretimlerinin planlanması; Üretim süreçlerini değerlendirerek darboğazlara karşı en uygun yatırım öncelik önerilerinin sunulması

Hakan Plastik - Planlama -Üretim Planlama Sorumlusu

Başlangıç ile bitiş arasında çalışma deneyimi olmadı denebilir. Başlamakla yanlış karar verdiğimi düşünerek istifa ettim.

Nova Plastik - Üretim/Planlama - Üretim Mühendisi

Sorumluluklar: OEE, aylık yönetim ve çeşitli verimlilik raporlarının oluşturulması; Üretim performanslarının takip edilmesi ve raporlanması; Çeşitli üretim formlarının oluşturulması ve süreçlerinin belirlenerek eğitimlerinin verilmesi, Depo adresleme, Üniversite öğrencileri ile tez çalışması; Yarı mamül birim ağırlık ölçümü; YM reçetelerinin güncellenmesi

Askerlik - Yedek Subay

Askerlik görevimi 12 ay yedek subay olarak yaptım.

Trexta - Planlama - Planlama Mühendisi

Sorumluluklar: iPhone, Blackberry ve Nokia arka kapak bantlarının, fasonlarının ve plastik enjeksiyon üretiminin planlanması, sevkiyat tarihlerinin belirlenmesi ve yöneticilere raporlanması; Standart zamanların güncellenmesi, iş dağılımlarının oluşturulması, darboğazların belirlenmesi ve ortadan kaldırılması, hat dengeleme; Kaizen ve 7 israf çalışmaları..

B/S/H/ - Stajyer

İnceleme konuları: Kuruluş yeri, rakip firmalarla rekabet durumu, işletme ürünleri, bilgi-işlem sistemi, yapılmakta olan projeler, bakım faaliyetleri, soğutucu bandı üretim aşamaları, üretim planlama-kontrol işlemleri, SAP modülleri, iş güvenliği, iş psikolojisi..

Kalibre Boru - Stajyer

İnceleme konuları: Kuruluş yeri, işletme ürünleri, kullanılan kaynak yöntemleri, talaşsız biçimlendirme tezgahları, ergonomik faktörler, malzeme taşıma sistemi, malzeme ve bilgi akışı, kalite kontrolü..

   Eğitim

mezuniyet

Endüstri Mühendisliği

Kocaeli Üniversitesi

Yalın Üretim - TPS Workshop

Gemba Partner

Üretimde Genel Planlama & Çizelgeleme

Optimum Planlama

Mikro Yazılım

Temel ve Planlama düzeyi

E-Ticaret: İnternette Etkin Satış Yöntemleri

İtkib – Anıl Altaş

Dinamik Yönetim

İtkib – Fırat Çapkın

Zaman Yönetimi

İtkib

Lojistik Semineri

Galatasayar Üniversitesi – Ceva, Arkas, Reysaş, Mars Yöneticileri

Endüstri Müh. ve Sanayi Zirvesi

Uludağ Üniversitesi

   Diğer Bloglar

bloglar

Sözlek

Beğendiğim özlü sözler bulunuyordu blogda. Tek sayfa, her yenilemede yeni bir söz geliyordu. Kendi anasayfam olarak kullanıyordum tarayıcıda.

Hedef Türkçe

Türkçe’ye verdiğim önem sebebiyle bir tepkiydi cümleler içinde yabancı kelimelerin kullanılmasına. Ayrıca açık kaynak kodlu tema, eklenti, uygulama yerelleştirmeleri duyuruları ve çeviri araçları bilgisi veriyordum. İçeriği Hedef Türkçe kategorisine taşıyarak kapattım. Yeni yazılar bu bölümde toplanacak.

MaviKurt

İnternet ve teknoloji odaklı bir blogdu. Ancak kişisel blogum altında yazmaya karar verdim ve kapattım.

   Sosyal Medya

sosyal medya

Twitter

Kişisel blogda yazdıklarım ve kısa yorumlar Twitter ortamından da takip edilebilir.

Linkedin

Linkedin profilim..

Goodreads

Okuduğum ve okumak istediğim kitaplar..

LastFM

Dinlediklerim..

İletişim

hasanyilmaz at protonmail.com