Akıl haritası oluşturmak için Ubuntu’da Freemind kurulumu

Herhangi bir konuda taslak hazırlarken, aklınıza gelenleri dallandırıp ilişkilendirirken akıl haritaları oluşturmak oldukça faydalı olabiliyor.

Kağıt kalem kullanmak akıl haritaları oluşturmak için ilk akla gelen ve en pratik yol. İkinci kademe başlıklardan sonra kağıt üzerinde işler biraz karışabiliyor. Bu durumdan kurtulabilmek için çeşitli yazılımlar da mevcut.

Freemind’ın kullanımı basit, fazla zorlamıyor kullanıcıyı. İlk akıl haritamı, öğrenme için site kategorileri üzerine hazırladım. Çeşitli işaretler de koyulabiliyor maddelerin yanına. Sileceklerimi, incelemem ve geliştermem gerekenleri aşağıdaki akıl haritasında görebilirsiniz.

Ubuntu Freemind Akıl Haritası

Ubuntu’da Freemind kurulumu

Depolarda var ancak eski sürümü yükleyebiliyorsunuz. Yeni sürümü yüklemek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.
Kaynak listenizi düzenlemek için:

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Aşağıdaki satırları kaynak listenize ekledikten sonra kaydedip kapatın:

deb http://eric.lavar.de/comp/linux/debian/ unstable/

deb http://eric.lavar.de/comp/linux/debian/ ubuntu/

Güncelleme yapın:

sudo apt-get update

Son olarak Synaptic Paket Yöneticisinde “freemind” aramasıyla çıkan ne varsa işaretleyip yükleyin. “Uygulamalar > Ofis > Freemind” yolu ile programı çalıştırabilirsiniz.

Freemind kullanımı

Akıl haritalarınız için ayrı bir klasör oluşturmanızı öneririm. Programın kayıtları .mm uzantılı olarak kaydediliyor. Nedir bu falan deyip silinirse yazık olur emeğinize.

 • Freemind sayfası açıldığında soldaki simgeler notlarınıza eklenebilecek yardımcı öğeleri oluşturuyor.
 • Üst kısımdaki simgeler ise akıl haritası oluştururken asıl kullanılacaklar.
 • Oğul düğüm eklemek için ampul simgesini veya klavyeden “Insert” tuşunu, kardeş düğüm eklemek için ise “Enter” tuşunu kullanabilirsiniz.
 • Herhangi bir düğüme ekleme yapacakken onun seçili olmasına dikkat edilmeli. Klavyeden yön tuşları ile gezinmek ya da fare ile o düğümün üzerinden geçmek seçili olması için yeterli.
 • Fare sol tuşuna basılı tutularak çalışma alanınızı herhangi bir yöne çekebilirsiniz.
 • Üst kısımdaki bulutlandırma simgesi oğul düğümleri daha net görmeyi sağlıyor. Bir de alt düğümleri olanların üzerine tıkladığınızda bunları saklanması faydalı bir özellik.

Ayrıca tüm bu özelliklere düğümlerin üzerine sağ tıklayarak çıkan menüden de erişebilirsiniz.

5 comments

 1. Kullanımı da anlatsan çok güzel olur.
  Ya çok basit ya da çok karmaşık.
  Ya da gecenin 2:15’i olmasından dolayı ben beceremedim :)

 2. Yazı içinde verdiğim linklerde de anlatımlar mevcut ama dediğiniz gibi genel kullanım için bir ekleme yaptım. Konu bütünlüğü sağlandı biraz da.

 3. Selam, freemind’da eklenmiş bir graphical link’i nasıl kaldırabilirim? Biliyorsanız yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın