ters dönme

Android telefonda ters dönmüş dokunma nasıl düzeltilir?

Telefonunuzda “1” tuşuna bastığınızda “3” yazıldığını, “6” tuşuna bastığınızda “4 ” yazıldığını düşünün. Telefonun dokunma özelliği “X” ekseninde ters dönmüş durumda. Tuş takımı bile sürekli ters düşünerek zar zor kullanılabiliyor ki metin yazmak imkansız.

Samsung Galaxy S6 telefonda “XtreStoLite Rom” kullanıyordum; Oldukça sade ve hızlı. Ancak Android sürümü 5 idi. Android 6’dan uyarlanmış sürüme yükseltme yaparken sanırım yanlış model seçimi yaptım. Galaxy S6 Edge olabilir. Telefon açılmadı zaten.

Eski sürümü sıkıntı olmadan yeniden yükledim ancak dokunma özelliği yatay eksende ters algılanmış olarak. Birkaç farklı “Rom” denemesi daha yaptım ancak sorun düzelmedi, hep aynı. TWRP ekranında bile algılama ters.

Reversed touch” aramasıyla aynı sorunla karşılaşanlar kabilesine rastladım.

Ters (ayna) dokunma çözümü:

  • Arama ekranında *#2663# tuşlarını kodlayıp arama gerçekleştirin. (Samsung gizli kod listesi)
  • Karşınıza gelen siyah ekranda “TSP FW update (General)” seçimini yapın. Sorun düzelecektir.

android reversed touch - ters dokunma

  • Ancak sorun hala devam ediyorsa telefon ile yüklü gelen varsayılan “rom”u bulup yüklemeniz gerekli olabilir. Yüklemeden sonra *#2663# arama işlemini gerçekleştirin ki ben de varsayılan Android sistemine dönerek çözdüm olayı.

Güzel de oldu. Arka arkaya iki resmi güncelleme geldi. Android 5 Lollipop olan varsayılan sürüm önce Marshmallow’a sonra da yedinci sürüm olan Nougat’ya yükseldi.

Android 7 Nougat ile büyük bir adım atılmış görünüyor. Nougat sürümünün kayda değer yeni özellikleri de başka bir yazının konusu olacak.

 

2 comments

  1. hocam eyvallah gece boyu uğraştım çok teşekkür ettim. beton yetmez

  2. çok teşekkürler allah ne muradın varsa versin abi

yorum alanı..