İçerik hırsızlığı biter mi?

Biteceğini sanmıyorum. İnsanın doğasında var bir kere, emek harcamadan, götünü yayıp bir şeyler başarmış gibi yaşamak. Sadece oturarak başarı elde etmek isteyenler tavukları örnek almış kişilerdir.

Yalnız tavuklarının başarılarının sırrı bir horozun onları güzelce tepelemesindedir. İçerik hırsızlarının da tavuklar gibi bir ihtiyaçları vardır. İçeriği bir yerden sağlamaları gerekir. Başka sitelerdeki en çok okunan yazılardan, güncel konulardan, tartışma yaratan yazılardan yararlanırlar…

Bunu bitirmeye çalışmak zor bir iş, hatta başarılamayacak gibi duruyor. Bitirmeye çalışmak yerine bununla yaşamayı öğrenmek, buna ayak uydurmak daha mantıklı görünüyor.

Çeşitli yöntemlerle karşı durulabilir. Bunların ayrıntılarına çok girmek istemiyorum. Ancak kilit nokta içerik hırsızlarının amaçlarına ulaşmasını önlemeye çalışmak olmalı. Para kazanıyorsa parayı verecek olana şikayet edilmeli. Topluluktan takdir ve teşekkür almak için yapılmışsa durumu o topluluğa açıklamak en güzel yol.

İçerik hırsızının amacı ne para kazanmak ne de topluluktan takdir görmek ise bu insan kendi çapında eğleniyor demektir. Bırakın eğlensin derim o zaman.

İçerik hırsızlığının biteceğini düşünmediğimden yazarların buna ayak uydurmaya çalışması daha doğru bir hareket olur.

Mert Can Oral‘dan gelen “İçerik hırsızlığına son kampanyası” mimi üzerine yazıldı bu yazı. Her blog yazarının en az bir kere böyle bir yazı yazmış olduğunu düşünerek bu mimi açık bırakıyorum.

4 comments

 1. “İçerik hırsızlığı böyle birşey” adlı benzer yazınızı tesadüf eseri az önce okudum. Kelimenin en kibar hali ile oha birader oha. İnsana saygısı olmayanın insanın emeğine de saygısı olmaz bence.
  Ayıp denilen bir şey var alıntı olur da bu kadar abartılmaz. Resmen otomatiğe bağlamış adını da alıntı yada derleme koymuş yuh…

  Türkçe forumlar da bundan farklı değil aslında. Muhakkak başınıza gelmiştir. Gelmediyse bile bir gün gelecek merak etmeyin. Bir kişi yazı yazar, diğer çöp site, forum, blog, microblog artık yazılabilen her türlü mecra, alıntı ya da derleme adı altında resmen yansı lar.

  Hatta haber siteleri bile artık bunu yapıyor hürriyet, milliyet, gibi çok bilinen gazeteler bile kolektif blog ya da sitelerin yazılarını aynısını kopyalıyor altına da falancablog.com diye pasif link veriyor.

  Ben bir okuyucu olarak bile bu duruma içerliyorum evet. İnsan emek vermiş bir haber yazmış, yazı çevirmiş, makale hazırlamış internet denilen denize bırakmış birilerinin bir işine yarar umudu ile başka biri de gelmiş kopyalamış. Sinir bozucu. Zaten emek harcamayan biri emeğin anlamını bilir mi?

 2. Öncelikle ilgin için teşekkürler. Yazının sonunda söylediğin “alışmaya çalışmak” sözünün dışında tüm düşüncelerine katılıyorum. Umarım tüm blog dünyası bu konuda biraz daha ilgili olur…

 3. makale için teşekürler bence bu içerik hırsızlıgı bitmez bitse çocu sitenin performansi duşer.

 4. çok açgözlü bir ülkeyiz içerikde bitmez yolsuzlukta.

Bir cevap yazın