Linux 25 yaşında – Çeyrek asırlık çınar

Linux, 25 Ağustos 1991’de Linus Torvalds’in “sadece bir hobi, gnu gibi profesyonel ve büyük olmayacak” duyurusuyla hayatına başladı. Linux işletim sistemi çekirdeği 25 yaşına girdi.

linux logo

Ancak Linux bu duyurunun çok ötesine gitti. Linux çekirdeğinin kullanıldığı alanlar; Her gün elimizden düşmeyen Android işletim sistemli akıllı telefonlar, dünyadaki neredeyse tüm süper bilgisayarlar, veri merkezleri, internet siteleri, vb.

Linux çekirdeği şimdilerde 80 farklı mimariyi destekliyor. Çekirdeğin yaklaşık 500 şirketten 5000’den fazla geliştirici ile 22 milyon satır koddan oluştuğunu ifade ediyor Linus Torvalds.

Gönüllü geliştirici oranı da yıldan yıla azalmakta. 2015’te bu oran %7,7’ye düşmüş. Linux gelişiminin para ettiğinin bir göstergesi bu da.

Linux ve GPL

GPL2 yazılımın nasıl kopyalanacağını, nasıl dağıtılacağını ve nasıl değiştirileceğini açıklıyor. GPL lisansı altında, geliştiriciler emin olabilir ki yazdıkları kod her zaman açık kalmaya devam edecek ve kurumsal aidiyet altına alınamayacak.

“GPL2’yi seviyorum. Bu, Linux’u tanımlayan etmenlerden biri… GPL altında … kimse yazdığınız kodu kendi avantajına kullanamaz, kodunuz her zaman özgür kalır.” Linus Torvalds.

Linux ile ilk tanışmam Open Suse ile oldu, yaklaşık 9 sene önce. Sonrasında da birincil işletim sistemim, cep telefonum her zaman Linux tabanlı oldu. Linux’a bir kere kapıldıktan sonra çıkmak olmuyor..

yorum alanı..