Mekanik tepkiler

Eski bayramların çok güzel olduğunu, farklı bir havada geçtiğini söylerler. Teknoloji girdiğinden beri bayram kutlamaları, sohbet, ziyaret v.b. durumlar otomatik olmuş gibi. Bayramcılar birkaç gün öncesinden nette aramaya başlarlar hazır mesajları; sanki ballandıra ballandıra, 2 satır daha uzun yazan hazır mesaj daha içten.. Öyle mi? Değil… :)

Mekanik olmuş millet. Herkesle görüşmek, konuşmak mümkün de değil tabiki. Sonucunda esemes denen şey icat olmuş, kullanılmaya başlanmış. Mekanik tebriklerin bazıları:

  • Sofranız afiyetli, paranız bereketli, kararlarınız isabetli, yuvanız muhabbetli, kalbiniz merhametli, bedeniniz sıhhatli, yüzünüz mutlu olsun. Bayramınız mübarek olsun.
  • Mübarek ramazan bayramınızı kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim… ( isim )
  • Sevgiyle, umutla, neşeyle, saygıyla, huzurla, başarıyla, inançla… dünyanın tüm güzellikleri sizinle olsun. Bayramınız mübarek olsun.. ( isim )
  • Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, sağlık ve neşe içinde geçmesini dilerim. Nice bayramlara… ( isim )
  • Senin ve ailenin bayramını en içten dileklerimle kutlarım. İyi bayramlar… ( isim )

Bir de mesajların sonuna isim yazılır nedense. :D Sanki kimden geldiği belli değil…

1 comment

  1. Neden insanların bayram mesajlarından bu kadar rahatsız oldunuz? Gerçekten insanların içtenliğini yitirmiş olduğunu düşündüğünüz için mi üzülüyorsunuz? Yoksa şu an sizinde kullandığınız teknolojinin insanları yalnızlaştırdığını ve içtensizleştirdiğini düşünüyor ve bu durumu (mekanik mesajlada olsa )sosyal varlık olmanın gereği olarak birbirlerinin hiç olmazsa önemli günlerini hatırlayarak aşmaya çalışan insalara bunu da çok mu görüyorsunuz? “Zaten mekanik oldunuz öyleyse mekenik, mekanik hem de samimiyetsiz birbirinizi ne kutlarsınız der gibisiniz”.Bu mesajı çeken insanların içten olmadığını nereden bildiniz? Kalplerini yarıp baktınız mı? Mesajların sizce mekanik olması insanların da içten olmadığının göstergesi olabilir mi? Yoksa insan nefsinin biraz kolaya kaçma zaafının, belki bir göstergesi midir? Yok eğer sizce içten olsalardı; çağın gereği olan bir teknolojik nimetten faydalanırken bu telefon da olabilir inernette sizce içtenliklerini mekanik dediğiniz tabirler dışında nasıl ifade edebilirlerdi. Bir örnekle bizleri bilgilendirseydiniz keşke.

Bir cevap yazın