Özür dilemeyin

Niçin özür dilenir? Özür dilemek bir erdemdir de denir. Erdemli olmak için mi özür dilersiniz?

Bir hata yapılır, yanlış bilgi verilir, birinin yanlış anlayacağı sözler sarf edilir. Böyle durumlarda özür dilersiniz.

Ancak konumuz blog yazmak, günlük tutmak. Çeşitli sebeplerle bir süre yazı yazamadıysanız özür dileyen bir yazı yazmayın!

Yazı yazamamak bir hata değil.

Şöyle bir düşünelim; Önümüzdeki hafta final sınavlarım var. Bu sebeple blog yazıları için zamanım yok. Sınavlar bittiğinde özür dileyecek miyim? Asla.

Hata yapmamak, yazılanı bir kere gözden geçirmek, yazı öncesinde araştırma yapmak özür gereklerinizi azaltır.

Okuyucu üzerindeki etkisi olumlu zannedilir. Sizi bilen ve takip edenler sizden hesap mı sordu? Hayır. Okuyucu sizden özür dilemenizi değil kaldığınız yerden devam etmenizi ister!

Birbirinden ayrı kalan kişilerin birleşmesinde de önerilen davranış yöntemi kalınan yerden devam etmektir. Arada birçok olay gerçekleşmiş olabilir ama konu ikili arasındaki durumdur.

Günlüğünüze ilk kez gelen biri için özrün etkisi nasıl olur? Bir aramada anahtar kelimeler yazı içinde olduğundan karşınıza özür dileyen biri çıkıyor, ne yaparsınız? Aradığınızı vermeyen bu sayfayı açmanız ile kapamanız arası kaç saniye?Belki içeriğiniz zengin, ama bu özür size çok şey kaybettirebilir.

Yeniden düzenleyin, silin, üstünü karalayın, gerekliyse kişiye özel mesaj gönderin ama blog yazarken (ayrı bir yazı ile) özür dilemeyin!

3 comments

  1. kesinlikle. bunu on blog yazarından 7.6sı yapıyor nedense :) çok soğuk bir davranış. kimse sizden yazı yazmanızı istemiyor ki. ne özrü bu. banane ki yani. bu tip yazılar gördüğüm blogları anında takip etmeyi bırakıyorum :)

  2. özur dilemiyorum

yorum alanı..