Tavlanın hikayesi

Pers imparatorunun baş veziri Buzur Mehir tarafindan 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyunu; dünyanın en popüler oyunlarından biridir. Zaman kavramından alınan ilhamla tasarlanan oyunun zamana böylesine direnmesi son derece etkileyici.

backgammon-zoom.JPG

Senenin birliği olarak tavla bir tanedir. 4 köşesi 4 mevsimi, tavlanın içindeki karşılıklı 6’şar hane 12 ayı, pulların toplamı ayın 30 gününü, siyah-beyaz pullar gece ve gündüzü, karşılıklı 12’şer hane günün 24 saatini simgeler.

backgammon-open.JPG

Eski zamanlarda Hint İmparatoru, satranç oyununu Pers İmparatoruna, yanında bir mektup ile hediye olarak göndermiştir. Mektubunda oyunla ilgili hiçbir açıklama yapmazken şöyle bir mesaj yazmıştır. “Pers imparatoruna; Kim daha çok düşünüyor, Kim daha iyi biliyor, Kim daha ileriyi görüyorsa O kazanır. İşte hayat budur… “tavla.jpg

*Pers İmparatoru dönemin en alim veziri olan Buzur Mehir ile bu Mesajı paylaşarak, ondan oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak Hint İmparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini ister. Vezir haftalarca çalıştıktan sonra gönderilen satrancın her taş hareketini ve oyunu çözer daha sonra da on gunde tavlayı icad eder ve imparatora sunar. Hint İmparatoruna tavla oyunuyla birlikte gönderilmek üzere soyle bir mesaj hazırlanır. Hint İmparatoruna; Evet, Kim daha çok düşünüyor, Kim daha iyi biliyor, Kim daha ileriyi goruyorsa O kazanir.”

2 comments

  1. Çok güzel bir hikaye.. Ama daha önce de dediğim gibi Go hepsini döver.

  2. Hikayenin “şans” kısmı eksik. Zira tavlayı icad edip yanındaki mesaj da “Evet, Kim daha çok düşünüyor, Kim daha iyi biliyor, Kim daha ileriyi goruyorsa O kazanir AMA ŞANS da lazım” der ve zarlı tavla oyunu sunar…

Bir cevap yazın