Ubuntu Gnome

Ubuntu 18.04 Gnome masaüstü ortamı ile gelecek!

Ubuntu, 18.04 sürümünden itibaren Unity yerine Gnome masaüstü ortamı ile gelecek! Unity’nin rafa kaldırılmasına çok şaşırdım. İyi mi kötü mü bakış açısına göre değişir.

Masaüstü ortamı nedir?

Bilgisayarların grafiksel arayüzle kullanılmasını sağlayan bilgisayar yazılımlarına verilen addır.

Mevcut sürümlerde Unity 7 ile geliyordu Ubuntu. Ancak uzun zamandır Unity 8 de geliştirme aşamasındaydı ve bir türlü çıkamadı. Sonuç olarak gelişim durduruldu.

Unity 7’de sevdiğim özellikler:

  • Dikey simge dizilimi
  • Pencere başlık çubuğunun sistem tepsisi ile bütünleşerek fazladan bir satır kaplamaması
  • Menü seçkesi: Bu seçke yardımı ile her uygulamanın menülerinde doğrudan yazarak ilgili komuta erişilebilmek
  • Hızlı başlatıcı

Daha birçok özellik var ancak bunlar benim açımdan Unity’i diğerlerinden farklılaştırıyordu.

Unity’nin sonlandırılması haberini almak biraz hüzünlü oldu. Belki de Unity kodlarını alıp çok daha güzel bir masaüstü ortamına evrimleştirecekler de çıkabilir.

Ubuntu Gnome

Ubuntu Gnome birleşmesi

Ubuntu ile tanışırken Gnome masaüstü ortamı vardı yaklaşık on sene önce. Sadeliğine hasta olmuştum. Sonrasında Gnome 3 ile bana göre hantal bir yapıya döndü, sevemedim.

Ubuntu’nun resmi olarak desteklediği masaüstü ortamlarında Gnome bulunuyor. Bu sürüm indirilerek Ubuntu Gnome ortamının nasıl olduğu görülebilir.

18.04 sürümüne yaklaşık 1 yıl var. Bir yıl önceden bu duyurunun yapılmasının arkasında mutlaka bir planlama vardır. Hem Ubuntu hem Gnome tarafı için faydalı olacağını düşünüyorum.

Gnome sürümü varken bile tercihim Cinnamon olur. Gnome’un Cinnamon’dan öğreneceği çok şey var. Özelleştirebilme seçenekleri Unity ve Gnome’u darmadağın ediyor. Bu açıdan Ubuntu 16.04 tabanlı Cinnamon için Linux Mint 18.1 ya da Debian Cinnamon öne çıkıyor.

yorum alanı..