Ubuntu’da DNS ayarlarını değiştirme

Ubuntu’da uygun DNS ayarlarını seçerek internet hızınızı arttırabilirsiniz. Ubuntu’da Sistem > Tercihler > Ağ Bağlantıları penceresinden internete nasıl bağlanıyorsanız kablolu, kablosuz ya da mobil geniş bant sekmelerinden birini seçin.

ag_baglantilari_dns_ayarlarini_degistirme_1

Bağlantınız da seçili durumdayken Düzenle seçimini yapın. Düzenleme penceresinden IPV4 Ayarları > Yöntem menüsünde Sadece Otomatik (DHPC) Adresler seçimini yapın. Aynı pencerede DNS sunucuları kısmında da aşağıdan istediğiniz DNS sunucu adreslerini yazabilirsiniz.

ag_baglantilari_dns_ayarlarini_degistirme_2

En Hızlı DNS Sunucuları Seçimi için Namebench

En hızlı DNS sunucularını seçmek ve daha hızlı bir internet deneyimi yaşamak için açık kaynak kodlu DNS karşılaştırma aracı Namebench‘i kullanabilirsiniz. Ubuntu’da DNS karşılaştırması yapmak için namebench kaynak kodunu indirin.

Güncel namebench sürümü dizini içindeki namebench.py dosyasını çalıştırın. Karşınıza kullandığınız DNS sunucularınızı da gösteren aşağıdaki gibi bir pencere açılacak.

dns_ayarlarini_degistirme_namebench_1

“Sorgu Verisi Kaynağı” kısmında en çok kullandığınız tarayıcıyı seçin. Bu sorgu kaynağındaki sitelere daha çok girdiğiniz için size göre en hızlı sunucuların seçilmesine yardımı olacaktır. “Start Benchmark” seçimini yaptıktan sonra 5 dakika kenara çekilip karşılaştırmanın bitmesini bekleyin. Çeşitli sorgular yapılacak.

dns_ayarlarini_degistirme_namebench_2

DNS karşılaştırması bittikten sonra mevcut sunucularınıza göre hızlı ve yavaş sunucuların listesi açılacak. Bu sonuçtan önce %70 daha hızlı sunucular buldu. %6,4’lük bir fark çok büyük değişiklik yaratmayacağı için değiştirmedim.

dns_ayarlarini_degistirme_namebench_3

En hızlı ve en yakın şeklinde iki sunucuyu Ağ Bağlantılarındaki DNS sunucuları kısmına girin.

dns_ayarlarini_degistirme_namebench_4

Bağlantınızı koparıp yeniden bağlandığınızda internet hızınızın arttığını fark edebilirsiniz. Bu hız farkı namebench’in sonuçlarında önerdiği sunucular mevcuta göre ne kadar hızlıysa o kadar hissedilir.

8 comments

 1. Namebench çok yararlı bir uygulama. Teşekkürler.

 2. Bu arada bende sizdeki gibi arayüzlü bir menü karşılamadı :/ böyle de güzel, ancak bilginiz olsun diye yazmak istedim.

 3. Normal konsol görüntüsü… ReadMe dosyasındaki Standart Çıktı bölümü altındaki gibi…

  1. İlginç, py dosyasını tıkladıktan sonra bir seçenek penceresi çıkıyor. Buradan “Çalıştır” seçiminden sonra yüklediğim görseldeki gibi bir pencere açılıyor bende..

 4. Merhabalar,
  Bugün hataya biraz bakınayım dedim. Ve sistemimde “python-tk” paketinin kurulu olmadığını anladım.
  Ubuntu kullanıcıları
  $ sudo apt-get update && sudo apt-get install python-tk
  komutları ile programın arayüzüne erişim sağlayabilirler.

yorum alanı..