Ubuntu’da programların açılış hızlarını arttırmak için Preload

Preload, en küçük boyutu varsayılan değerin üzerindeki programları yirmi saniyelik bir temel döngüde kayıtlarını tutarak – son bir haftaya göre – sık kullanılanların kütüphanelerini fiziksel belleğinize atıp daha hızlı açılmalarını sağlar.

Preload aynı zamanda bir üniversite öğrencisinin tezi. Ayrıntılı bilgi isterseniz teze bir göz atmanızı öneririm.

Preload Model Değişkenleri

  • Temel döngü: Preload programının veri toplama sıklığını ifade eder. Varsayılan olarak yirmi saniyede bir açık olan programların kayıtlarını tutar. Bu değişkeni azaltmak sistem performansını düşürür.
  • Yarılanma: Toplanan bilginin öneminin yarıya düştüğü süredir. Standart değer bir haftalık saat sayısıdır. Yarılanmayı arttırmak Preload’ın belleğini gereksiz yere doldurup yeni şeyler öğrenmesini engeller; Bu süreyi düşürmek ise programı daha duyarlı hale getirir.
  • En küçük boyut: Preload tarafından dikkate alınacak uygulamaların en küçük büyüklüğüdür. Düşürmek çok fazla uygulama dikkate alınacağı için sistem kaynaklarını zorlayabilir. Eğer sadece büyük uygulamalar dikkate alınması istenirse değer arttırılabilir.

Preload’ı yüklemek isterseniz aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

sudo apt-get install preload

Değişkenlerin açıklamaları ayrıca aşağıdaki ayar dosyasında da bulunuyor. Model değişkenleri diğerleri üzerinde oynamak isterseniz:

sudo gedit /etc/preload.conf

Teze ya da herhangi başka bir kaynağa bakmadıysanız oynama yapmanızı önermem.

Preload ile Firefox, Openoffice, Thunderbird, Pidgin, Amarok ve diğer birçok programın ilk açılış süreleri neredeyse yarı yarıya düşüyor.

Herhangi bir değişiklik yapmaya gerek kalmadan sadece programı yükleyin. Kullanılmayan bellek bir işe yaramış olur. Birkaç gün içinde farkı hissedersiniz.

2 comments

  1. Çok değerli bir paylaşım olmuş, hoşuma gitti gerçekten. Çok teşekkürler hocam. Vaktim olunca tezi indirip paketi kurarım.

    Kolay gelsin.

yorum alanı..