Ücretsiz blog yazmak

Blog yazmak farklı bir çılgınlık. Sesinizi tüm dünyaya birkaç dakikada duyurma şansınız var. Tanımadığımız, görmediğimiz kişilerle etkileşim içindeyiz.
Bu eğlenceye ortak olmanın en kolay yolu ücretsiz blog hizmeti veren sitelerden bir hesap edinmek. Doğal olarak ücretsiz blog hizmetlerinin size etkisi olumlu ya da olumsuz olabilir.

Olumlu Yönler

Maliyet: Alacağınız hesap için herhangi bir ücret talep eden site bulmanız zordur. Size olan maliyeti üye olurken kaybedeceğiniz birkaç dakikadan fazla olmaz.
Teknik bilgi: Düşüncelerinizi aktarırken teknik bilgi gereksinimi duyabilirsiniz. Ancak ücretsiz blog hizmetlerinde bu ihtiyaç en düşük seviyelerdedir.
Tasarım: Hizmet verilen kişi sayısı çok olduğu için blogunuzun tasarımı konusunda size verilen uyumlu seçenekler de fazla olacaktır.
Erişilebilirlik: Hizmet saylayıcılar arama motorları robotlarının uğrak yeri olduğundan bloğunuzun indekse girmesi uzun sürmez. İndekslenme istenmediğinde robotlar kolayca devre dışı bırakılabilir.
Güncelleme
: Kullandığınız uygulamaların güncellenmesi gibi bir sorununuz olmaz. Her zaman güncel uygulamalar ile çalışırsınız.

Olumsuz Yönler

Blog adresi: Bağımlılığınız apaçık ortadadır. Alt alanı kendiniz belirlersiniz. Ancak hizmet sahibi de alan adınızın içinde olacağından onun reklamını yaparsınız. Akılda kalması da zordur.
Tasarım: Özgür değilsiniz. Belirli kurallara uymak zorundasınız. İstediğiniz özelliklere vurgu yapma şansınız kısıtlıdır.
Sözleşme: Eğer profesyonel bir site ile çalışıyorsanız mutlaka bir kullanıcı sözleşmesi kabul etmişsinizdir. Blog hizmeti veren siteler, size verilen uygulamalar üzerinde her türlü değişikliği yapma haklarını saklı tutarlar. Ücretsiz bloğunuzda önemli bir özellik birden hizmetten kaldırılırsa ya da değiştirilirse yapabileceğiniz çok bir şey olmaz.
Bağımlılık: Hizmeti veren kişi, yasal sorumluluklarını yerine getirmezse erişim engellemelerine takılabilir. Bu durumda siz de oyundan çıkartılmış olursunuz.

Ücretsiz hizmetler üstünden blog yazmak, hızlı ve pratik bir yol olmasına rağmen uzun süre kullanmak isteyenler için ideal olmayabilir. Seçiminizi ücretsiz blogdan yana yapacaksanız zamanın ihtiyaçları iyi belirlenmeli.

2 comments

  1. “tekrar görüştüğümüze memnun oldum hülya konar” şeklindeki yorum kutusu karşılamasına çok güldüm.bu wp de varmı sizmi yarattınız bilmiyorum çok hoşuma gitti…insanın adını duyması güzel birşey…off “duyması” yazdımya şimdi biri çıkar
    hayır okuması demeliydiniz hülya hanım şeklinde yorum yapar:) niye insanlar böyle açık bulma telaşındalar onuda anlamam…herneyse…blog yazmak gerçekten çılgınlık aynı fikirdeyim.ben blogumu çok seviyorum…my blog=my home=home sweet home…ben kendi domain adımı kullanıyorum,google üstünden aldım ve çok memnunum.blogspot ücretsizdi ama aynı sizin dediğiniz gibi önce blogpot akılda kalıyordu sonra benim blog ismim… “blogspotu tamamda neydi adresin?” gibi…

  2. Yorum kutusundaki hatırlama özelliği temada vardı ancak metni biraz değiştirdim. :)

    Kendi alan adınızla yazmak blogspota göre çok daha avantajlı.

yorum alanı..