1 Mayıs Operasyonu

Söylem:

Ayak takımı başları yönetmeye çalışmasın!

Opreasyon tarihi: 1 mayıs 2008

Savunma alanı: Taksim. Uçan kuşlar dahil hiçbir canlı kalabalık alana sokulmayacak!

Hedef: 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlamaya çalışan, bunların yanında bulunan ya da kutlama teşebbüsünde olabilecek herkes.

Sonuç:

 • İstanbul’da hayat felç.
 • Taksim’de müthiş bir savunma cephesi oluşturulmuştu. Elinizde tank olsa giremezdiniz.
  Belirli noktalar önceden tespit edilmiş. Bunlardan biri Cumhuriyet gazetesi binası. Bina önünde çalışanlar coplanarak içeri sokuluyor. Hatta bir kişinin kolu da kırıldı bu coplar sayesinde.
 • Başka bir tehlikeli nokta ÖDP binası. Öylece konuşan kalabalık birden polis baskınına uğruyor. Dayak yiyen kalabalık önce binaya sığınıyor. Ne fayda? Görevli polisler önce plastik mermilerle binaya ateş ediyorlar hemen ardından gaz bombaları atıyorlar.
 • Bütün bunlar televizyonda akşam haberlerinde izlediğim görüntüler. En acısı da hastaneye bile gaz bombaları atılıyor.
 • Neden Taksim, bu alanın diğerlerinden farkı ne? Böyle meydanlar her zaman en yüksek sesin dile getirildiği alanlar olmuştur.
 • Hükümet karşısına aldığı işçilere bayram haklarını vermek istemedi. karşılıklı zıtlaşmalar ardından olacak olan oldu. İstanbul’da bir günlüğü sıkı yönetim uygulandı.
 • Dikkatimi çeken bir nokta da yayın organlarının gündemi 1 Mayıs iken TRT 1’in haber akışı gündem dışı maddelerden oluşuyordu.

Ne kadar şiddet ve baskı uygulansa da insanların fikirlerini böyle değiştiremezsiniz!..

2 comments

 1. TRT1 tespitin ilginç,bak ben hiç dikkat etmemişim. olup bitene üzüldüm çok ama ençok da dünya basınına yansıyan o ayakların altında kalmış adamın fotosuna içerledim.yapmayın ya,yazıktır günahtır bukadarda olmaz…konudan bağımsız diyorum bunu,nedir bu dayak yiyen adam,hırsızmı uğursuzmu yoksa teröristmi yoksa katilmi?niye bu dayak? dayak yiyen insan ama atanlar ne ?

 2. Sözde güvenliği sağlama adı altında sonunda hükümet gövde gösterisini yaptı. Cumhuriyet mitinglerinden dolayı içlerinde bir uhde kalmıştı zaten…

yorum alanı..