AKP’nin kapatma davasına karşı stratejisi

Siyasal bir partinin kapatılması çok doğru değil ancak varlığı cumhuriyetin temel ilkelerine zarar veriyor ve milleti ayırıyorsa gerekli bir hal alır.

AKP’nin genel stratejisi önce zemin hazırlamak, sonra harekete geçmek.

Türban karmaşasını yaratan AKP’nin ta kendisi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Avrupa’da yaptığı bir konuşmada türbandan bahsetti. Bu sayede türbanı Avrupa Birliği’nin bir dayatması gibi göstermeye çalıştı.

Türbanın gündemi yoracağı kesindi. Türban tartışmaları arasında vakıflar yasası ve sosyal güvenlik reformunu (ne reform ama!) hızlıca onayladılar. Doğru mu yanlış mı millet anlayamadan vekilleri işi bitirdi.

Kapatma davası olasılığına karşı AKP hazırlıklı aslında. Bir önceki meclis döneminde yanlış hatırlamıyorsam siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran bir çalışma yapmışlardı.

Açıkçası kapatma davası açılacağını beklemiyordum. Kapatma davasını öğrenen AKP yönetimi olağanüstü toplandı bildiğiniz üzere. Ne konuşulduğunu kimse bilmiyor tabi ki, sadece tahmin yürütebiliriz.

Tahmin etmek zor değil, konuşulan durumu değerlendirmek ve AKP sözcülerinin hangi ortak ağzı kullanacağını belirlemek.

AKP’liler konuşmalarında iddianamade belirtilen laiklik karşıtı olayların odağı olduklarının reddini öne çıkartmıyorlar. Savunmalarının ana konusu suçlamayı reddetmek değil, bu davanın (aldıkları oy oranına güvenerek) halka karşı bir yanlış olduğu yönünde. Yanlış olan dava değil, AKP’nin icraatları belli ki.

Kapatma davası sürecinde AKP’nin amacı, milleti yargı kurumlarıyla karşı karşıya getirmek, zıtlaştırmaktır. Her zaman muhalefi milleti kutuplaştırmakla suçlayan AKP, aslında bu oyunun başrolünde.

6 comments

 1. bencede akp’ye krsı acılan kapatma davası dogru gec bıle kalındı bugune kadar helkı bolmekten ,serıat rejımıne dogru yaklaşımları ,hatta turban sorunu gec bıle kalındı bu partı ulkeye buyuk zarar verıyo bunlar basta oldugu surece cumhurıyet rejımı tehlıkede kpatılması en dogru karar olur

 2. 19.03.2007

  Ben demokrat değilim!

  Eğer “Türk demokrasisi” denilen olgu AKP’nin sergilediği tutum ve şimdiye kadar ki uygulama anlayışı ise ben demokrat olamam.

  Demokrasinin d’sini bilmeyen bir zihniyetin:

  — Özgürlük, eğitim ve inanç kisvesi altında Demokrasinin temel öğelerinden biri olan hukuk düzenini sorgulamaktan öte, yıpratmaya hatta yıkmaya çalışıyorsa…
  — Laikliğin ilkesi olan din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını hiçbir yaptırım ile karşılaşmadan sarsabiliyorsa…
  — Kanun önünde eşitlik kaidesini AKP’ye özgü bir anlayış ile yorumluyor ve hiç çekinmeden uyguluyorsa…
  — Gerçekdışı beyanlar ile demokrasi ve özgürlük – özgürlük ve demokrasi diye, diye bitmez, tükenmez kısır bir döngüye girdiyse…
  AKP yöneticilerinin demokrasi anlayışlarından kuşku duymak benim en doğal hakkımdır.

  Demokratik tahammüller işinize geldi mi “demokrasiye” toz kondurmayın, işinize gelemedi mi yaygarayı koparıp, mazlum ve mağdur edebiyatına sığının. İyi be…

  Sormazlar mı, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu diye.

  Sizi gidi çeyrek demokratlar, sizi…

  RTE, devlet böyle yönetilemez!

  Bilirsiniz, özdeyiştir: Lafla peynir gemisi yürümez!

  Lafla, şairlik ile “peynir gemisini” yürütmeye çalışıyorlar, ama yürümüyor.

  RTE kıyaslamıştı, hatırlarsınız:

  Devlet yönetimini, kabile yönetimi diye.

  – Yüzeysel düzenlemeler ile seçim öncesi zamsız, seçim sonrası zam furyasını patlatarak!!!
  – “Reform paketi” denilen ve hangi amaçlara hizmet ettiği belirsiz düzenlemelerin Türk kamuoyundan önce AB(D) kamuoyuna sunulması ile…
  – Kâğıt üzerinde kişi başına düşen milli geliri yükselterek!?
  – Hayali ekonomik atılımlar ile Refah düzeyinin artması!?
  – AB üyeliği!?
  – Borsa, balon…
  Gerçekten bu anlayış ile değil devlet, kabile dahi yönetilemez. AKP, iktidar süreci tam bir “arınamamışlık” ve iflas göstergesidir.

  Daha yeni geldim Türkiye’den. HAYAT, ATEŞ PAHASI…

  Türkiye Cumhuriyeti seçmeni AKP’nin “çağdaş” ve buna rağmen dininde, kitabında bir parti olduğu kanısına varmıştı. Şüphesiz AKP’nin söylemleri ve “göstermelik” eylemleri de ilk anda bu intiba’yı yaratıyordu. Tüm partiler teker, teker sınanmış ve süreç içerisinde şu ya da bu gerekçeyle seçmen tarafından onay alamamıştır. Diğer partiler vaat ettikleri hedefleri tutturamamışlardı. AKP, söylemi ile inandırıcı geldi. Ama AKP’de göstermelik hedeften şaştı ve gerçek yüzü ortaya çıktı. Seçmen eninde sonunda bunun bilincine varacaktır.

  Milli Nizam Partisi = Milli Selamet Partisi = Refah Partisi = Fazilet Partisi = Saadet Partisi = Adalet ve Kalkınma Partisi = ???

  Ne değişti?

  Hedef şüphesiz aynı, demokrasiyi kullanarak din ekseninde bir devlet yönetimi. İşte size demokrasinin zaaflarından biri.

  Kuşkusuz toplum yaşamını düzenleyen yeni bir kurallar manzumesi bulunana kadar, demokrasi kötünün iyisidir ve demokrasinin kendini savunma araçları vardır. Ama AKP bu savunma araçlarını bir, bir iptal etme gayesindedir.
  Sorumluluk sahibi devlet görevlileri, görevlerinin gereğini yerine getirdikleri zaman hedef gösterilmeleri hiç de hoş olmayan bir davranış. Söylemleriniz neyin peşinde olduğunuzu açıkça ortaya koymaktadır. Seviyesiz bir şekilde kendinizi savunmaya, halkın gözü önünde ben mağdur oldum iste laikler demokrasiyi istemiyor oyunlarından derhal vazgeçin. Ayıptır!
  Devam edecek.

  http://www.gurbuz.net

 3. Ben 3 cocuk annesi 29yasinda bi bayanim turkiyede yasamiyorum ama tv den turk haberlerini takip ediyorum .Recep ¨Tayyip Erdogan o kadar guzel yakisiyor ki basbakanliga ve Abdullah Gulde cumhur baskanligina Allah korusun onlara guru duyuyorum onlarla,onlarla ugrasanlar cok komik geliyor bana kiskandiklarini ne cikaracaklarini bilemiyolar cekmiyolar

 4. meltem turban dan niye korkuyosun ki anlamiyorum ben basi acik bi bayanim fransada yasiyorum dinleri islam degil ama dini islam olan lar cok burda araplar felan ama hic daha duymadimki bas ortusu yuzunden okula kamu dairelerine alinmadiklarini ben bu konuda turkiyeden utaniyorum

 5. syn gurbuz sitenize girdim ve yazilarinizi okudum yani ne desemki pes dogrusu resmen guldumm her seye bi cevabiniz var bi bahanenniz var siz ne kadar dogrusunuz acaba ataturkun resmini gordum dua ederken cok guzel bakinda iste ornek alin ataturkun izndeyseniz o resme bakin ornek alin birakin ugrasmayi sizde tayyip erdoganla dua edin bu kadar acik olay tayyip erdogan yanlis bi sey yapmiyormus bunu da yeni anladim

 6. Sayın gurbetçi,

  Üzülerek görüyorum ki sizde Atatürk ilke ve inkılâplarını anlamamışlardansınız. Eğer anlamış olsaydınız o resmi neden özellikle arayıp oraya koyduğumu algılamış olurdunuz. Kutsal dinimizi siyasi amaçlar için kullananların en yaygın yalanlarından bir olan:

  Atatürk din karşıtı.

  Tezini görsel olarak çürütmek. RTE’ye gelince dinimizi siyasi amaçlar için kullananların başını çeken kişidir. Milletimiz eninde sonunda doğruları görecektir. Anadolu yüreği ve akli yerine göre bir kuzucuk kadar masum, bir tilki kadar kurnazdır.

yorum alanı..