Amerikan Kongre Binası bahçesindeki Cuma Namazı

Amerikan halkının İslam’a bakışını değiştirmek için yaklaşık 3000 kişi kongre binasının bahçesinde Cuma Namazı kılmış. Çok ilginç geldi. Haberi okurken özellikle bir fotoğraf oldukça ilgi çekici:

Cuma namazı

Namazda kıbleye dönmek şarttır. Ancak yukarıdaki fotoğrafta Kongre Binası (Beyaz Saray) sanki kıble kabul edilmiş. Bir düşünsenize siz kongre binasının içindesiniz ve üç bin kişi karşınızda secdeye varıyor.

İslam’a bakışı değiştirmek için kongre binası önünde secdeye varmanın yanlış bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

12 comments

 1. Kıble de belki aynı yönde kalıyordur, bilmiyorum ama öyle olsa bile bu yanlış birşey. Sadece bu fotoğraf bile Amerika’nın kötü niyetleri vs. doğru/yanlış söylentilere yol açabilir.

 2. Görüntü olarak şaşırtıcı bir görüntü olduğu kesin. Ama ya Beyaz Saray’a doğru durduğumuzdaki enlem-boylam ile Kabe’nin enlem-boylamı aynı ise? Araştırdım ama bir sonuç bulmadım aynı yöndeler ise bir sorun yok değiller ise SIKINTI BÜYÜK.

 3. Beyaz sarayın kulları temalı bir karikatür çizmeyi düşünüyordum ve pek orijinal bir fikir olmasa da aynı böyle birşey yapacaktım. Yani kıble adledilen beyaz saray…

  Ama tabi görüntü ile benim fikrim taban tabana zıt kaldı ama aynı görüntü…

 4. yapılan eylemı anlamayınca boyle yorumluyorsunuz…

  batı da dogu da Allah’ındır. Yüzlerınızı doguya ve batıya cevırmenız ıyılık degıldır. (ayet. devamı için Kuran dan arastırın)

 5. Evet, gerçekten de tartışılası bir durum oluşmuş. Beyaz Saray’a yönelmişler, yorumlar gecikmemiş; kaldı ki arkalarını dönselerdi ne tür yorumlar doğacaktı. Herhâlde bunu hesaba katarak böyle bir karara vardılar.

 6. Merhaba,

  Beyaz Saray’la Kongre Binası aynı şey değildir. Bu haberde fotoğrafını gördüğümüz bina U.S. Capitol ya da bizde bilinen adıyla “Kongre Binası”dır.

  Beyaz Saray / The White House ise ABD başkanının evi ve ofisidir, Kongre Binası’yla en ufak bir alakası yoktur. Beyaz Saray aşağıdaki adresten görülebilir:

  http://blogs.learnnc.org/instructify/files/2009/01/white_house.jpg

 7. google earth dan kontrol ettim. bunların kıblesi ile KIBLE arasında 48 derece fark var. bunlar FETULLAH IN KIBLESİNE SECDE ETMİŞLER!!!!!

 8. Murat Bey siz de aynı hataya düşmüşsünüz. Kıbleye bakıp bakmadıklarını kastetmiyorum onu bilemem ama orası Beyaz Saray değil Kongre Binası. Bunlar tamamen farklı iki bina. Sizin verdiğiniz google maps linki Beyaz Saray’ı gösteriyor.

 9. Birde su yönle bakmanızı istesem acaba olurmu? Kıyamet alemetlerinden biri olarak

yorum alanı..