Bayrağımız

Bir söylenceye göre, 1. Kosova Savaşı sonrasında savaşta ölen Türk askerlerin kanının bir çukurda toplanması sonucunda, Ay ve Yıldız’ın yan yana gelmesi ile oluştuğu söylenmektedir. Yapılan tüm varsayımlar arasında, 1. Kosova Savaşı’nın sebep olması en büyük ihtimallerden biridir, lakin bu savaşın akşamında gökyüzünde Jüpiter ve Ay yan yana nadir anlarından birini yaşamıştır. Bu savaş sonunda ele geçirilen bir Sırp askeri, dönemin padişahı Murat Hüdavendigar’a Sırp savaş planlarını vereceği taahhütü ile yaklaşmış; hançeri ile Osmanlı İmparatorluğu galibiyeti ile sonuçlanan savaş sonrasında şehit edilmiştir. Yerine büyük oğlu Yıldırım Beyazıt geçmiştir.

1. Kosova Savaşı sırasındaki, Kosova’da gökyüzündeki görüntüye ulaşmak için resimde Stellarium isimli ücretsiz planetarium programı kullanılmıştır. Planetarium programını 1. Kosova Savaşı tarihine (28 Temmuz 1389), ve Kosova koordinatlarına (Lat: 43.41 , Long: 25.65) alırsak ; gökyüzündeki Ay ve Yıldız’ın aslında Ay ve Jüpiter olduğu ortaya çıkar.

Jüpiter her ne kadar eski zamanlardan beri bilinmesine rağmen, ilk olarak 1610 yılında Galilei tarafından Jüpiter’e ait 4 Ay keşfedilmiştir. Jüpiter’in gözükebilen 4 ay’ının da etrafında kısmen parlaması (basit bir teleskopla gözükebilir, ancak çıplak gözle en iyi ihtimal Jüpiter’e yakın bir parıltı gözükür); büyük bir ihtimal Jüpiter’i köşeli bir yıldıza benzetilmesini sağlamıştır. Lakin, Güneş’in herhangi bir gezegen üzerindeki yansımasının Dünya’daki insanlar tarafından parlak bir yıldıza benzetilerek de izlenebilir. Uranüs gezegeni de, bu süre içerisinde Jüpiter’e olan yakınlığı (her ne kadar çıplak gözle gözükmesi çok zor olsa da, küçük bir parıltı olarak gözükebilir); Jüpiter etrafında farkedilebilir 5 köşe gözükmesine sebebiyet verir.

Eğer ki bu yansımayı, olası bir kan çukuru üzerinde düşünürsek de; bize Türk Bayrağı’nın şu anki hali gözükür. Bunun için gece yarısı saatlerindeki gökyüzü görüntüsünü, dikey ve yatay olarak tersine çevirirsek (Ayı arkanıza alarak kan çukuru üzerindeki yansımayı izlemek isterseniz) karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir görüntü çıkar, ve Türk Bayrağı ile arasında müthiş bir benzerlik vardır.

İsmet Özel’in dilinden ay-yıldızın hikayesi: hilal, artemisin simgesi. Artemis de İstanbul’un hamisi. Artemis’e latinlerin verdiği isim diana. İstanbullular, artemis bu şehrin tanrıçası diye, hilal taşıyorlar, evlerine asıyorlar. Constantine burayı hıristiyanlığın başkenti yaptığı zaman, beş köşeli yıldızı getiriyor bu şehre. Beş köşeli yıldız da Hz. Meryem’in simgesi. fakat İstanbul halkı hilalden de vazgeçmiyor, böylece bu ikisi beraber yaşıyorlar. Fetih başladığı zaman, bakıyorlar ki her yerde ay-yıldız. İyi, diyorlar, bu uğur getiriyor bize ve minarelerin ve kubbelerin üzerine hilal konmaya başlıyor. Ondan sonra İstanbul’dan Kuala Lumpur’a kadar hilal görülüyor! Türklüğün bir şekilde dünyada baskın, belirleyici oluşunun delillerinden biridir bu…

Kaynaklar;

Wikipedia

ismetozel.org

6 comments

 1. ya böyle kutsal ve şanlı bir bayrak hangi millette var ne şanslı
  bir milletiz şehitlerimizin kanı ve allahın lütfuyla meydana gelmiş
  Şanlı bir bayrağımız var

 2. evet bizim bayragımız her zaman en yüksekte göklere eşlik edecek..şanlı bayragım..

 3. en anlamlı Alem bizim Alemimiz

 4. s.a.
  evvela soyadıma dikkat cekiyorum. atalarım osmanlıda sancaktardı. bugün dünyanın neresine giderseniz gidin hilal her yerde islamın simgesidir. burda yazmısınız yok marstı jüpiterdi ya güzel kardeşim akıl var mantık var kosava savaşı ne zaman oldu? 1362. peki selahaddin eyyübi kudusü ne zaman aldı? 1138. eğer hilal kosava savaşındaki jüpiterse selahaddin eyyübü bu olaydan yaklasık 250 yıl önce kudusu alınca haçı indirip yerine hilal i dikti?
  bişiler uydurup milleti kandırmayın. siz önce istiklal marsımızı her kelimesini iyi okuyup anlayın sonra burda millete ders verin. saygılar…

 5. Yapıan teknik araştırmanın kaynaklarını yazdım zaten, benim uydurduğum herhangi bir şey yok burada.

 6. BAYRAĞIN BU GÜNKÜ HALİ 1970’LERİN BAŞINDA DENİZ BAYKAL TARAFINDAN KABUL ETTİRİLİYOR. ÖNCESİNDEKİ HALİ AY SONUNDAKİ BATIŞ DEĞİL;AY BAŞINDAKİ DOĞUŞTUR.

yorum alanı..