Bir günlükteki gereksiz 5 özellik

Günlüklere ek özellikler kazandırılırken biraz düşünmekte fayda var. Hangi özelliklere ihtiyacım var?

Bazen her şey olsun isteriz ancak bu işe yarayacağı yerde zaman kaybına yol açar. Ziyaretçi bile kaybedebilirsiniz.

Gerek Duyulmayan Özellikler

Sayfalama : Günlüğünüz kaç sayfadan oluşuyor? Tabi bu tek sayfada kaç yazı gösterileceğine göre değişir. Sayfa sayfa ayırmak belki derinliği görme açısından göze hoş geliyor. Ancak ziyaretçi davranışı daha önemli.

 • Ziyaretçilerin hemen çıkma oranı kaç? % 50 ise bu oran demek oluyor ki ziyaretçilerinizin yarısı sayfalama özelliğini kullanmamış.
 • Ziyaret derinliği nasıl? Ziyaretçi genellikle birinci sayfadan üçüncü ya da başka bir sayfaya atlamaz. Büyük oran, ilk sayfadan sonra ikinci sayfaya geçer. Ziyaret derinliğinde bir ve iki sayfa ziyaretçilerinin toplam oranı % 66 ise sizin ziyaretçilerinizin yaklaşık üçte biri bu özelliği kullanmış, o da kesin değil.

Oranlar tahmini, herhangi bir genelleme yapmadım. Ancak kendi istatistiklerinizle karşılaştırma yaparsanız sayfalama özelliğine ne kadar ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.

Ziyaretçi defteri : Bu yorum yazma sayfalarının ne zaman çıktığını hatırlayın. Zaman günlükler öncesine götürecek sizi. Ziyaretçi defterleri basit birkaç sayfadan oluşan sitelerde ziyaretçinin görüşünü almak için vardı. Çünkü diğer sayfalarda yorum yazabilme şansı yoktu.

 • Şimdi ise günlükler en çok ziyaret edilen siteler arasında. Neredeyse her yazıya yorum yapabilme şansı var.

Ziyaretçi defterinin modası geçti kısaca.

Sosyal imleme seçeneği : Tek bir bağlantıda toplayıp veriliyor sosyal imleme siteleri. Toplanıp verileceği yerde ziyaretçinin niteliğine göre belli başlı paylaşım alanlarının seçenekleri koyulmalı.

Tarihsel arşivler : Yazdığımın hangi tarihte olması ne kadar önemli? Arama motorlarını kullanırken hiç tarih girdiniz mi? Tarihsel arşivler kullanıyorsanız bunu kategori ya da etiket arşivleri ile değiştirmelisiniz.

Yorum sayfalama : Günlüğünüzde bir yazıya ortalama kaç yorum yapılıyor? Çok yorum yapılması bu yorumların sayfalara ayrılması gerektiğini göstermez. Tam tersine yorumların sayfalara ayrılması yorum yapan ziyaretçinin takibini zorlaştırıyor.

Ek : Yorumların dizilişini terse çevirmek de takibi zorlaştıranlar arasında sayılabilir.

Sizce günlüklerde kullanılan, bunlardan daha gereksiz bir özellik var mı?

3 comments

 1. sayfalama bence gerekli, açıkçası ben kullanıyorum. hem kendi sitemde bazen lazım oluyor (özellikle kategori veya etiket sayfalarında) hem de başka sitelerde varsa kullanıyorum.

  ziyaretçi defterini ben de kaldırmayı düşünüyordum, yazıyı üstüne yazdın :)

  ayrıca tarihsel arşivleme ve sayfalama seo için iyi birşey bence ;)

  yorum konusuna da katılıyorum. sıralı tek sayfa gezinmesi en rahat olanı. 300 tane yorum bile olsa…

  ben de şunu eklemek istiyorum, yan panelde son yorumlar bence gereksiz. seo’ya çok fazla katkısı olmaz diye düşünüyorum, onu takip eden de yoktur (site sahibi dahil)

  bu arada günlük kelimesini sen de pek kullanır oldun, alkış tebrik, sevgi seli.

 2. reklam tarifesi bence. sanki a kuruş değil de b kuruş verseler kabul etmeyecekler gibi kesin bir dille ciddi ciddi reklam tarifesi hazırlayanlar var.

 3. Sosyal imleme paylaşım alanı seçeneği filan değil tamamen gereksiz bence..
  çünkü kimse zaten bu araçları kullanmıyor..

Bir cevap yazın