Bloglarda reklam üzerine

Ülkemizde blogların gerek teknik, gerekse de içerik kalitesinin arttığı bir dönemdeyiz. Bloglarına bu kadar çok zaman ayıran, diğer blogları takip eden kişiler kendilerine sormuşlardır, “Nasıl para kazanırım?”.

Sorunun cevabı olarak ülkemizin ilk blog reklamları platformu ortaya çıktı. Ancak son olmayacağı kesin. Blog pastası büyüdükçe blog reklamları da sahibine gelir getiren, reklam veren kişilere müşteri çeken konuma gelecektir. Böyle bir reklam pazarının iki kesimi için cevap bekleyen sorular:

Hangi blog sahipleri reklamlardan faydalanabilir?

 • Bloğu tek hedef doğrultusunda yazanlar, bloğunun bir konusu olanlar daha şanslı. Okuyucu kitlesi ne kadar çok benzer kişilerden oluşuyorsa verilen hedef reklamın bu kişiler arasındaki etkisi de olumlu yönde olur.
 • Blog yazarının tutarlılığı, bloğunu güncelleme sıklığı doğrudan trafiğini etkiler. Güncel trafiği az olan blogda reklamın etkisi ne kadar olur?
 • Okuyucularının kim olduğunun farkında olmalıdır blog sahibi. Zaman zaman anketler yapmak, hangi konulara daha çok yorum geldiğini belirlemek okuyucu bölümlendirmesi için fayda sağlayabilir.

Reklam veren kişilerin dikkat edebilecekleri nedir?

Bu işe para akıtacak kişiler ayrıntıları öğrenmek, istatistiki verileri görmek ister. Reklam yayınlamak isteyen kişinin gereken şeffaflığı sağlaması gerekir.

 • Yazı sayısı / Gün sayısı
 • Yorum sayısı / Yazı sayısı
 • Bloğun beslemesine abone olan kişi sayısı
 • Günlük sayfa gösterimi
 • Geçmiş (bir aylık, üç aylık) dönemin trafik eğrisi
 • Arama motorlarından gelen ziyaretçilerin aradığı kelimeler
 • Reklam alanına tıklama sayısına göre ise karşılıklı güven

Taraflar arasındaki ilişkiler

Nasıl anlaşma sağlayacaklar? Ortada bloglama gibi bir aracı, bir taraftan bu aracıya bağlı olan bloglar, diğer taraftan da bu topluluğunun istediği etkiyi sağlayıp sağlayamayacağını düşünen reklam verenler.

Şüphesiz ki bu sistemden en çok kâr edecek taraf aracılar olacak. Bu sayede en çok gelişen şirketin Google olması kimseyi şaşırtmamıştır.

Karşılıklı güven duygusunun sağlanabilmesi en önemli nokta. Sistemin içinde olan blog sahipleri acaba yamuk yapar mı endişesi olabilir reklam verenlerde. Sonuçta birlik olarak reklam hizmeti verilecek. Reklam verecek olana güvenilirliğini hissettirmeli bloglar.

5 comments

 1. Hasan Bey

  Bu güzel içerik için size teşekkür ederiz

  Konseptiz Reklam Ajansı ve Marka Danışmanlığı

 2. Merhaba ben bir blog ya da site kurmak istiyorum.Bu konuda nereye basvurmam lazım, hiç blog kurmadım ve site kurarsam maliyeti ne olur?
  Sitemde makyaj ve bakım ürünlerimi bu sitede teşhir edecegim, kadınlar ürün renklerine bakmak için bu tarz sitelere yöneliyorlar.Blogumdan/sitemden nasıl para kazanabilirim ve bunun vergilendirilmesi gerekiyor mu?reklam alsam illa türkiyedeki firmalardanmı olmak zorunda? mesela bir amerikan markasının ürününü teşhir ederken, aynı sayfada o markanın reklamı olsa ve benim sitem üzerinden bu siteye giriş ve alışveriş olsa ,reklam veren firma paramı paypal uzerinden odese bir komisyon seklinde, bunun vergilendirmesi nası olur?
  Teşekkürler

 3. Selamlar Deniz,
  Blog kurmak istiyorsanız önce bir WordPress ya da Blogger’dan ücretsiz blog sahibi olup sistemi bir tanıyın derim. Kendi alan adınızı ve barındırma hizmetine geçtiğinizde ise maliyeti değişkenlik gösterebiliyor. 50TL de olabilir 100 TL de. Hizmetine ve bunu nereden alacağınıza göre değişiyor.
  Vergilendirme konusunda ise tam bilgi sahibi değilim. Ancak bu vergilendirme konusunda yasada boşluklar var sanıyorum. wp-tr.org ‘dan belki bu sorunuza çözüm bulabilirsiniz..

 4. Sitem için bir blog kurucam fakat wordpressmi yoksa HTML5 tabanlımı olması konusunda fikirsiz kaldım. Hangisi daha avantajlıdır acaba aramalarda daha çabuk bulunabilmei açısından wp öneriyorlar fakat ben wp her nedense sevmiyorum.Sizin fikriniz nedir?

  1. Yüzlerce tema seçeneği, yönetici paneli, güncelleme kolaylığı ve binlerce eklenti ile WordPress tabanlı olmasını öneririm.

yorum alanı..