Bloglarda yorumların özellikleri

Yorumlar blogların olmazsa olmaz kısımlarından. Yorumsuz blog yazmak sanki forum salonuna girerken katılımcılara ağızlarını bantlama zorunluluğu getirmek gibidir.

Çağdaş Bayram, Beyaz Tavşan bloğunu yorumlara kapatmış, kendine göre haklı sebepleri de var. Bana göre ise yorumlar bir blogda etkileşimin en önemli parçası.
Bloglarda yorum özellikleri

Bloglarda yorumların özellikleri

  • Geri bildirim sağlar: Verdiğiniz bilgi doğru olmayabilir. Önerdiğiniz yöntemden daha pratik bir yol olabilir. Okuyucu benzer tecrübeler yaşayıp deneyimini paylaşmak isteyebilir. Yazdığınızla ilgili yeni bir yol, bir hata ya da deneyim öğrenmek güzel bir şey.
  • Değer katar: Kimi okuyucu yorumlar kısmına bakmadan edemez. Çünkü yorumlar bazı durumlarda yazıdan daha değerli olur. İyi bir yazı okuyucuların farklı yorumlarıyla benzersiz bir kaynak sayfa halini alabilir.
  • Yazma isteğini arttırır: Blog sahibi kişi güzel yorumlarla gaza gelebilir. Hatta bir yorum sonraki yazıların ilham kaynağı olabilir, okuyucu bilmediklerini de sorabiliyor çünkü.
  • İstenmeyen yorumlar: Her yorum değerli değildir mutlaka. Kimi küfreder, kimi reklam yapar. Orta parmak ile serçe parmak birbirinin aynı değil. Anlaşılmaz yorumlar silinebilir de. Bunları engellemenin, süzgeçten geçirmenin çeşitli yolları da var.
  • Trafiği arttırır: Yorumsuz bir bloğa göre en büyük fark içeriğe dahil olan yorumların okunması ve bunların takip edilmesi olacak. Trafiği arttırmadığını iddia etmek söz konusu bile olamaz.
  • Keşif ve tanıtıma aracılık ederler: Blog yazarıysanız benzer içeriğe sahip blogları mutlaka takip etmeli ve ara sıra yorum bırakmalısınız. Çünkü bunun size yeni okuyucular kazandırma olasılığı oldukça yüksektir. Şahsen yorumlar benim yeni blogları tanımamı sağlayan en yararlı aracım.

Tabi ki kişisel tercih olarak kapatılabilir yorum yazma özelliği. Ancak zamanın etkileşim içinde olabilme avantajını oradan kaldırıyor. Okuyanın fikrini belirtebilmesi her zaman daha iyi sonuçlar doğurur.

3 comments

  1. Aslında bütün yorumlara kapatmadım. Linkback ve trackback lere hala açık (mesela bu yazından gelen bağlantı yorum olarak yerini aldı).

    Yazının bir kısmına katılsam da katılmadığım bir çok nokta var. Onları da yaklaşık bir ay sonra yorumlar üzerine yazacağım yazıya ekleyeceğim.

  2. Yoruma kapalı olarak ilk gördüğüm biyonikkedi idi.Başarılıydı da.Bir müddet sonra yorumlara açtı tahminim reytingi düştü.

yorum alanı..