Bulut depolama hizmeti olarak Dropbox & Google Drive

Bulut depolama, hizmet sağlayıcının sunucularında dosyalarınızı saklayıp sisteminiz ile eşlemenize yarar. Google’ın bulut depolama hizmeti Google Drive sonunda geldi. Her duyuruda bir Dropbox karşılaştırması. Dropbox kullanıcısı olarak Google Drive’a geçiş yapmaya değer mi?

Bulut Depolama Alanı

Dropbox için ücretsiz depolama alanı 2 GB. Davetiniz karşılığı yaptığınız diğer kullanıcılar da size 500 MB ek depolama alanı kazandırıyor. Nereye kadar? 16 GB son nokta. Yani 18 (2+16) GB kadar ücretsiz alan kullanılabilir.

Google Drive sabit 5 GB ücretsiz alan sunuyor. Google Docs da Sürücü’ye dahil edildi. Google Docs ile oluşturduğunuz dosyalar bu 5 GB depolama alanından düşmüyor.

ErişilebilirlikDropbox

İki hizmetin de (tarayıcıdan erişimlerinin yanında) farklı sistemler için erişim araçları mevcut.

Dropbox: Windows, Mac, Linux, Android, iPhone, iPad, Blackberry

Google Drive: Windows, Mac, Android (iPhone ve iPad yakında)

Dosya ve Dizin Paylaşımı

Tek dosya ya da dizin paylaşımı iki hizmette de var. Hangisinde daha kolay?

Dropbox’ta paylaşım bağlantısına bir tıklama sonunda ulaşılıyor.

Google Drive’da ise 5 tık ile bağlantıyı görebiliyoruz, “Paylaşmayın” der gibi.

Dosya arama/bulmaGoogle_Drive

Dropbox’ta arama dosya ve dizin adlarına göre yapılıyor. Aranan kelime bu ikisinin içinde olmalı sonuç vermesi için.

Google Drive’da ise dosya/dizin adlarının yanında dosya içeriğinde de arama yapılıyor. Aranan dosyada kelimeniz varsa bu dosya arama sonuçları içinde olacak.

Çevrimdışı çalışma

Erişilebilirlik araçları kullanıldığında bulut depolamada bulunan dosyalarınız aynen sisteminizde de buluyor eşleme sonucunda. Sistemde ilgili dizinde ne değişiklik yapılırsa bulut depolama alanında da aynı değişiklikler uygulanıyor. Tek fark, Google Docs ile oluşturulmuş dosyaların çevrimdışı kullanılabilmesi için ayrıca bir ayar gerektirmesi.

Google Drive öyle ahım şahım bir bulut depolama hizmeti sunmuyor. Ancak Google bu hizmetini sürekli geliştirmeye devam edecek.

Dropbox ise piyasaya hakim durumda. Sistem erişilebilirlik araçları sorunsuz çalışıyor. Bulut depolama hizmeti neyi gerektiriyorsa bu özü daha iyi sunmakta.

3 comments

  1. hadi gecmiş olsun piyasanın işi bitti

  2. hangisini tavsiye ediyorsunuz ? dropbox google drive göre daha pahalı(100gb için) bunun sebebi nedir sizce ? 

    1. Dropbox daha pahalı çünkü daha iyi hizmet veriyor. Her ortamda uygulama desteği var sorunsuz çalışıyor. Dosya paylaşımı daha kolay. Dropbox kullanıyordum, geçiş yapmayı gerektirecek kalitede bir rakibi daha çıkmadı.

      Pahalı olabilir ama ücretli kullanmayı gerektirecek bir veri depolayacak mısınız? Önce bunu bir düşünmek gerek.

yorum alanı..