Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Ubuntu 12.04 LTS, Precise Pangolin kod adıyla duyuruldu. Ubuntu 12.04’ün diğer sürümlerden farkı 5 yıl desteklenecek olması. Yani sistemin 5 yıl süreyle bakımının yapılacağını söylüyor bu adamlar.

Yükseltme yapanların da fark edecekleri üzere Precise Pangolin ile önceki sürüm arasında başarım farkı var. Uygulama başlatırken, bir görüntü açarken ya da uygulamalar arası geçişler fark edilir biçimde önceki sürümden hızlı.

Unity iyi yolda ilerliyor. Yeniliklerle birlikte çok kullanışlı oldu, zaman kazandırıyor. Ve daha birçok yenilik var Ubuntu 12.04’te..

Giriş Ekranı

Ubuntu giriş ekranı yine değişmiş. Masaüstü arkaplanı ne ise o görünüyor. Ayrıca kullanıcı adı ve parolanın girildiği kutu görsel olarak daha iyi. Aynı yerden masaüstü ortamı da değiştirilebiliyor.

ubuntu12.04-login-screen

Görünüm Özellikleri

Görünüm’e birkaç özellik eklenmiş. Başlatıcı simge boyutu değiştirilebiliyor.

ubuntu_12_04_gorunum1

Başlatıcı için kendiliğinden gizlenme seçimi bulunuyor Davranış sekmesinde. Kendiliğinden gizlenme açık olduğunda imleç ile sol yandan mı köşeden mi ortaya çıkacağı seçime kalmış.

ubuntu_12_04_gorunum2

Unity Klavye Kısayolları

“Süper” tuşuna birkaç saniye basılı tutulduğunda klavye kısayolları görülebiliyor. Unity’yi daha etkin kullanmak istiyorsanız mutlaka işinize yarar.

unity_klavye_kisayollari

Unity Ana Seçke

Seçke nedir?

Bir komut yazarak ya da imleçle bir seçim yapılmasına yarayan alan.

Ana Seçke rengi duvarkağıdınızın renk yoğunluğuna göre değişiyor. Hangi renk ağırlıklıysa duvarkağıdında o renge bürünüyor seçkeler ve bildirimler.

ubuntu_ana_secke_gosterge

Ana Seçke Video Sekmesi

Ana seçkeye video sekmesi eklendi. Burada birçok viedo yükleme sitesinde arama yapılabiliyor. İzlemek istediğiniz video öntanımlı tarayıcınızda açılıyor.

ubuntu_ana_secke_video_sekmesi

Ancak video arama çok iyi çalışmıyor şimdilik, geliştirilmesi gerek.

Akıllı Seçke

Unity’ye  uygulama menülerinin yerini alacak bir özellik eklendi. Odaklı uygulama hangisi ise “Alt” tuşuna basıldıktan sonra bir akıllı seçke açılıyor. Bu seçke ile o uygulamanın menü komutları ve fazlası uygulanabiliyor. Sistem tepsisinde bulunan gösterge komutları bu fazlanın içinde.

Örneğin Chromium kullanırken bu seçke ile menülerdeki tüm komutlar uygulanabiliyor. “Yeni” yazdığımızda yeni bir sekme, pencere ya da gizli bir pencere açabiliyoruz. Ayrıca göstergelerde bulunan Empathy için yeni bir ileti ve bağlantı göstergesinin kablosuz bağlantı oluşturma seçimleri de öneri olarak geliyor.

chromium_yeni_uygulama_seckesi

Gezinti geçmişi ile ilgili aramalar da yapılabiliyor. Bu akıllı seçke oldukça kullanışlı oldu..

nautilus_hizli_liste2Hızlı Listeler

Başlatıcı simgelerine sağ tıklandığında uygulamayla ilgili birkaç seçenek çıkıyor. Bu hızlı listeler geliştirildi. Nautilus için olan hızlı liste yanda görülüyor.

Ubuntu Tweak ile bu hızlı listelerin kolayca değiştirilmesi ya da güncellenmesi mümkün.

Gizlilik

Gizlilik önem kazanmış durumda Ubuntu 12.04’te. Ana seçkede arama yaptığımızda istediğimizin yanında istemediğimiz öğeler de çıkıyordu. Artık bunlara tam olarak hakim olunabilecek.

Kayıt tutmayı etkinleştirdiğinizde her yapılan hareketin kaydı tutulur. Bu kayıtların son saatini ya da belli bir zaman dilimini tümden silebilirsiniz:

ubuntu_12_04_gizlilik1

Belli bir dosya türünün ya da dizinin kaydını engelleyebilirsiniz:

ubuntu_12_04_gizlilik2

İstenirse de herhangi bir uygulamanın kayıt etkinliği kapatılabilir:

ubuntu_12_04_gizlilik3

Diğer yenilikler:

  • MyUnity öntanımlı olarak sistem ayarları içinde.
  • Açılış ve genel olarak sistem hızı iyileştirildi.
  • Rhythmbox öntanımlı müzik çalar olarak geri geldi.

Bu anlatım yetmediyse çevrimiçi bir tur yaparak Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin’i daha iyi görebilirsiniz ya da indirin..

3 comments

  1. Linkler ayrı içerik ayrı şeyler söylüyor, linkte 12.04 olarak doğru yazmışsınız ama içerikte 12.10 diyor. Ekim versiyonuna daha 6 ay var..

    1. Nasıl bir dalgınlık anlamadım ben de. Teşekkür ederim, düzeltmeyi yaptım..

yorum alanı..