Darwin de kimmiş yahu?

Darwin diye birini tanıyor muydunuz Tübitak’ın sansürüne kadar? Tanımıyorsanız öğrenmişsinizdir diye tahmin ediyorum. Elma gibi yasaklanan her şey olması gerekenden daha fazla ilgi çekmiştir.

Tübitak’ın eninde sonunda böyle bir şeye kalkışacağı, yönetime gelecek kişilerin belirlenmesine yarayan düzenin geçen yıllar içinde değiştirilmesinden belliydi.

Son zamanların en çok söylenen laflar, demokrasi ve hoşgörü demek ki ağızlara sakız olmaktan öteye gidememiş. Eğer Darwin’in düşünceleri doğru değilse bu tartışılarak daha iyi anlaşılır. Bu sansürle sanki yasaklanan doğruymuş gibi bir hava oluşturdu Tübitak garip bir şekilde.

Ayrıca ilginç bir ayrıntı var bu işte. Darwin bu sayıda neden olacaktı? Türlerin Kökeni kitabının yüzellinci ve doğumunun ikiyüzüncü yılı olması nedeniyle kapakta Darwin’e yer verilecekti. Mevlid Kandili de bu sene Mart ayı içindeydi.

Tübitak, yaratılış ve evrim teorisi düşüncelerini tarttı ve birinin olmamasına karar verdi. Olay bundan ibaret görünüyor.

5 comments

  1. Hasan hocam, kimsenin “darwin sansürlendi, bizim düşüncelerimize saygısızlık bu” dediği yok. Olsa da çok az bir kesim. Canı sıkan nokta tüm dünya gazetelerinin “Kültürel kokuşmuşluk” şeklinde başlık atarak bu olayı haber yapmalarına fırsat vermek. Kısacası, gene rezil olduk, gene rezil olduk. Ben böyle düşünüyorum.

  2. Türkiye’de ne iyi gidiyorki ? Herşey birbirine girmiş halde. Gelelim Darwin’e. Olaya Open Source bakmalı. Darwin Mac OS X ve Iphone işletim sistemlerinin altındaki BSD tabanlı core’udur. İleride Apple’ın işletim sistemi hakkında bir yazı yazacak olurlarsa oda başka bir kandile denk gelir diye yayınlanmayabilir. Hiç belli olmaz.

  3. Şayet birileri çıkıp Darwin bilim adamıdır diyorsa işte onlar asıl maymunlardır.

  4. Öncelikle, bu konu hakkında blogunda yazdığın için tebrikler. Çok cesur bir davranış, özellikle de blogun anonim olmadığını düşünürsek.

    Al işte yukarıda bir arkadaş kestirip atmış konuyu.

    Evrim teorisini de insanın maymundan türemesi şeklinde anlatanlar ve her denilene inanan cahiller bu kadar artarsa, pozitif bilimi topluma yayması gereken Bilim ve Teknik gibi bir dergi de, 150 yıldır çürütülememiş fakat destekleyen binlerce kanıt sunulmuş bir teoriyi böyle siler atar.

  5. darwın teorısıne ınananlara cahıl olarak goruyoruz ama sunu atlıyoruz bundan 10 sene oncesıne kadar trtde yayınlanan belgesellerde maymunlar ıcın atalarımız denılıyordu. esas bu sacmalık !

yorum alanı..