Geçmişi yeniden yaşamak..

Sen de istemişsindir “şu zamanı yeniden yaşayabilseydim” diye ya da sormuşlardır “üniversiteyi bir daha okuyabilmek ister misin”. Teoride güzel şeyler bunlar; Öteye gidemez zaten.

Geçmişi yeniden yaşamayı neden ister ki insan?kum saati - sand clock

Tamam güzel olabilir ama her şeyin aynı kalacağını varsayamazsın. Bazı dönemeçlerde yanlış kararlar vermişsindir belki; Bu yüzden mi? Farklı, şimdiye göre doğru bir karar vermek istesen de onun da hesaplayamayacağın sonuçlar doğuracağının farkında olman gerek. Güzeli yaşamıyor olmak veya yeniden yaşamayı istemek de olabilir geçmiş özlemi.

Geçmişle sorunun birbirini özleyen uzaklardaki sevgililerle benzeşiyorsa büyük ihtimalle bugününle mutsuzluğun geleceğinle umutsuzluğun sevişiyor demektir.

Dikiz aynasına bakıp araba kullanabilirsin belki ama ön cam dikiz aynasının kaç katı sence? 1 geri vitesin hızı 5 ileri vitesin yanında nedir ki?

Geçmişe çok takılmamak lazım..

4 comments

  1. Çok haklısınız ama insan gene de kimi zaman geçmişe takılıp kalıyor. Çünkü herkesin içinde yapamadığı ama olmasını çok arzuladığı idealleri var.

  2. çok haklısınız hasan bey.geçmişi tekrar yaşamak isterdim keşke hiç aids olmasaydım diyorum….

  3. geçmişini değersiz ve unutulmaya mahkum kalan sadece hata yaptığını düşündüğün anlardır. bir film vardı hatırlarsınız belki, insanların zihinlerini silmeye çalıştığı, unutmaya gücü yetmeyenler için. sondan başa doğru gerileyen hayat çizgisinde o değerli ve istisna anlara gelindiğinde adam işlemi durdurmaya çalışıp beyninin içinde hafızasına sahip çıkmaya çalışıyordu. ya geleceğin belirsizliğinde en değerli taşın geçmişin tortusuysa? silebilir misin, terk edebilirmisin yine de?

yorum alanı..