Google Chrome Sync: Veri senkronizasyonu nasıl yapılır?

Chrome ile veri senkronizasyonu neden, hangi durumlarda gerekir? Farklı sistemler arasında (Windows-Linux) geçiş yapıyorsanız, sık sık biçimlendirme yapmak zorunda kalıyorsanız ya da verilerinizin bir yedeğinin bulunmasını istiyorsanız Google Chrome Sync ile istediğiniz senkronizasyonu ve veri yedeklemeyi sağlayabilirsiniz.

Tercihler > Kişisel Öğeler > Senkronizasyon” kısmından “Senkronizasyonu Ayarla” ile eşleştirme işlemini başlatmanız gerekli.

google_chrome_sync_1

Chrome ile senkronizasyonu başlatmak için bir Google hesabınız olmalı.

google_chrome_sync_2

Sonrasında “Senkronizasyon Tercihlerini Özelleştirme” penceresi açılacak. Buradan hangi çeşit veriyi senkronize etmek istiyorsanız onları seçeceksiniz.

google_chrome_sync_3

Yine aynı Chrome tercihlerinden seçimlerinizi değiştirebilirsiniz ya da eşleştirmeyi durdurabilirsiniz. Eşleştirme istatistiğinizi görmek istiyorsanız Google Pano‘ya bakabilirsiniz. Panodan da eşleştirmeyi durdurma ve verileri silme işlemleri gerçekleştirilebilir.

google_chrome_sync_4

En önemli senkronizasyon öğeleri yer imleri, uzantılar ve tercihler. Chrome Sync özelliğini etkinleştirdikten sonra sıfır bir Chrome açın. Tercihler menüsünden senkronizasyonu, ilgili Google hesabınızla başlatın. Yer imleriniz, uzantılarınız ve diğerleri tek tek yüklenecek. Bu ilk eşleştirmede birkaç dakika beklemeniz gerekebilir.

Bir iki uzantıyı eşleştirmediği oldu ama başarılı bir özellik Chrome Sync, kullanışlı..

yorum alanı..