Firefox Quantum

Firefox Quantum: Chrome’a ateş ediyor!..

Mozilla’nın yeni tarayıcısı Firefox Quantum duyuruldu. Firefox’un 57. sürümünün öne çıkan özelliği hızı. Duyurusu ve karşılaştırma videosu ile doğrudan Chrome’a ateş ediyor. :)

Hem Linux hem de Windows üzerinde yüksek eklenti sayısı, en az 20 aynı anda açık sekme ve kapatmadan birkaç saatlik kullanımlarda şaşırtıcı şekilde Firefox Quantum’da herhangi bir yavaşlama olmadı.

Önceki sürümlerden gerçekten daha iyi, daha hızlı.

Adlandırma olaran neden Quantum? Kaydedilen ilerleme yalnızca bir sürüm numarasıyla geçiştirilemeyecek kadar büyük olduğu için Firefox 57. sürüm aslında Quantum 1 olarak da söylenebilir. 700’den fazla kişi 7 milyondan fazla kod satırı üzerinde çalışmış.

Firefox Quantum Artıları

 • Hız yükseltmesi: Yeni tarayıcı motoru çoklu işlem desteği ile hız anlamında Chrome’a kafa tutabilecek kadar hızlanmış görünüyor.
 • Düşük bellek tüketimi: Kesin sayılar belirtemem ancak önceki sürümlerine göre daha az olduğu ortada. Ölçümlerde %30 gibi bir oran söz konusu.
 • Sekmeler: Sekmeler arası geçişler çok akıcı, hiçbir takılma yaşanmadı.
 • Arayüz: Biraz Opera, biraz Vivaldi karışımı göze hoş gelen bir arayüz güncellemesi var.
 • Yeni sekme içeriği: Arama kutusu, sık kullanılanlar ve öne çıkanlar olmak üzere sade bir yeni sekme öğe gruplandırması yapılmış. Daha geliştirilebilir ama bu da yeterli.
 • Google arama motoru: Yandex’in varsaylan arama motoru olma özelliği Quantum ile sona eriyor. Google yine ilk arama motoru.
 • Ekran görüntüsü alma: Tam sayfa ya da kısmi ekran görüntüsü alma özelliği gömülü olarak geliyor. Oldukça kullanışlı; Geçici olarak bulutta saklama özelliği de bulunuyor. Ekran görüntüsü alma eklentilerini safdışı bırakacak kadar iyi.

Firefox Quantum Screenshots

 • Eşleştirme: Firefox Sync olarak da bilinen eşleştirme yeni bir özellik değil ancak son sürümde de sorunsuz şekilde çalışmaya devam ediyor. (Eşleştirmenin özellikleri ayrı bir yazı konusu olabilir)
 • Geliştirici seçenekleri: Web geliştirici araçları yine önceki sürümlerden geldiği şekliyle çok başarılı.

Eksiler

 • Eklenti desteği: Kritik eklentiler Quantum’da kullanılabiliyor yine. Ancak uzun süredir kullanım olarak Chrome arkasında kalması Firefox’un eklenti havuzunu daralttı. Çeşitliliğin Chrome kadar derin olmaması şimdilik sıkıntı olabilir ama Firefox Quantum gibi bir tarayıcı için geçici bir sorun olacağını düşünüyorum.
 • Gömülü özellikler: Gömülü özellikler bazında en hazır gelen tarayıcı fikrimce Opera, sonrasında Vivaldi. İkisinin de kendine has gömülü özellikleri var. Firefox Quantum bu anlamda zayıf.

Sonuç

6 ay önceki sürümüne göre iki kat hızlanmış bir tarayıcıdan söz ediyoruz. Firefox tarihindeki en kapsamlı güncelleme 57. sürümü Quantum ile geldi. Mozilla bu sürüm ile tarayıcı savaşında henüz ölmediğini kanıtladı. Hatta Chrome’a kafa tutabilir seviyede.

Diğer Opera, Vivaldi, Chrome gibi tarayıcıları kullanmaya devam ediyorum ama Firefox Quantum eksiklerine rağmen hem masaüstünde hem cepte varsayılan oldu. Hız önemli.

Yavaş ve donuk bir tarayıcıdan Firefox Quantum’u çıkartabildikleri için alkışlar Mozilla’ya..

Firefox Quantum, kullanmayanlar için denemeye değer..

1 comment

 1. Ben ikisini de eskiden kullanmış biri olarak şu anda Quantum’la Firefox’a döndüm. Oldukça başarılı…

yorum alanı..