Güç ve donanım yönetimi: Jupiter

Dizüstü kullanmanın en önemli artılarından biri kablosuz bir iki saat takılabilmek. Jupiter güç ve donanım yönetimi aracı da bu keyfi uzatıyor.

İki menüsü var: başarım seçenekleri ve aygıt kontrolü. İlkinde işlemci hızını seçebiliyorsun. İşin güzel tarafı son seçimleri hatırlıyor Jupiter. Mesela fişe takılıyken maksimum, fişe takılı değilken minimum başarım seçiliyse bu seçimleri hafızaya alıyor. Bir daha fişten çıkarırsan ya da elektrik kesilirse kendiliğinden minimum başarıma geçiyor.

jupiter performance and device control

İmleçle Jupiter simgesi üzerine gelindiğinde de işlemci seçimini ve sıcaklığını gösteriyor.

İkinci kullandığım menüsü aygıt kontrolü. Buradan (kullanmadığım) bluetooth ve imleçsürer etkisizleştirilebiliyor. Yazarken sürekli imleçsürere dokunduğumdan sorun yaratıyordu, kapattım. Burada da seçimlerini hatırlıyor. Herhangi bir aygıtı kapattıysan, sen etkinleştirene kadar öyle kalıyor.

jupiter device control

Pil ömrüne etkisi ne oldu? Birebir karşılaştırma yapmak zor. Ancak daha önceki kullanımlarında hiçbir ayar yapmıyorsan Jupiter’den sonra 20-30 dakikalık pil ömrü kazanbilirsin. Bir bölüm dizi izleme, müzikli internet keyfi ile pil 2,5-3 saat dayanıyor.

Ubuntu’da Jupiter kurulumu için kaynağı ekleyip güncelleme yap:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/jupiter
sudo apt-get update

Jupiter’i kur:

sudo apt-get install jupiter

İşlem tamamdır. “Uygulamalar > Sistem araçları” menüne eklenecek.

Bir cevap yazın