Launchpad.net üzerinde Lookitup2 ile çeviri kolaylığı [Video]

Launchpad, özgür yazılımların çevirilerinin yapılmasını, barındırılmasını ve bunların hatalarının giderilmesinde büyük kolaylıklar sağlayan, çeşitli toplulukların da oluşturulabildiği bir ortama sahip.

Ayrıca işletim sistemim Ubuntu da burada Türkçeleştirilebiliyor. Henüz sistem için değil ama birkaç programın çevirisinde katkım oldu. Ubuntu 8.10’da şu an sistemin % 50’si Türkçe görünüyor. Yeni gelen paketlerin bu oranı düşürdüğü ayrı konu.

Launchpad üzerinde çeviri yapmak Poedit ile çeviri yapmaktan çok daha avantajlı. Çünkü;

  • Diğer programlarda aynı çeviri yapılmışsa orada yapılan çeviriyi kolaylıkla ekleyebiliyorsunuz.
  • Emin olmadığınız  çevirileri ya da daha iyi bir çeviriyi öneri olarak sunabiliyorsunuz.
  • Tarayıcı üzerinde çeviri yapıldığı için sözlüklerden ve yardımcı yazılımlardan yararlanma olanağı daha fazla. Böylelikle çeviri daha hızlı yapılıyor.

Çeviri yaparken bana çok faydası dokunan Lookitup2 betiğinin Launchpad üzerinde nasıl çalıştığını anlatmaya çalıştım bir video ile. Ses ayarınızla oynamayın çünkü ses yok.

Launchpad.net üzerinde Lookitup2 ile çeviri kolaylığı [25.3 MB Video İndir]

Lookitup2 betiği sadece Launchpad üzerinde değil her site üzerindeki kelimelerin anlamlarını öğrenmede kullanılabilir. Firefox ile Greasemonkey uzantısı da kurulu olmalı bu betiği kullanabilmek için.

1 comment

  1. Launchpad’deki çeviriler çok kolaylaştırılmış gerçekten. Topluluğun birbiriyle yardımlaşması da sağlanınca boş vakitlerimi orda geçirmeye başladım:) 2 değer çevirsem kardır..

Bir cevap yazın