Linkler yeni pencerede mi açılmalı

Linklerin yeni pencerede açılıp açılmayacağının kararını ilk önce blog yazarı verir sonra kullanıcı. Ancak kullanıcının kararı yazara bağlıdır. Nasıl?

Yeni pencere için herhangi bir ayar yapılmamışsa kullanıcı ya aynı sayfada açacak linki ya da diğer olasılıklarla yeni pencere-sekme tercihini kullanacak.

Yazılarda link varsa bunları kişisel tercih olarak orta fare tuşuyla odaklanmamış yeni bir sekmede açarım. Sayfanın arkaplanda yüklenmesi tercihim.

Google Reader‘da beslemeleri okurken bir linke yanlışlıkla sol tıkladım. Sonuçta odaklanmış yeni bir sekmede açıldı. Açıkçası hiç hoşuma gitmedi, okuduğum sayfadan geçiş yaparak dikkatimi dağıtması.

Genel kullanıcı linkleri sol fare tuşuyla tıklayıp açar. Yeni sayfada açılması şeklindeki ayarın sonuçları:

 • Firefox’da yeni sekme, İnternet Explorer’da yeni pencere açılması dikkati dağıtır.
 • İnternet Explorer kullanıcılarında yeni bir pencere açılır. Bu yeni sekmeye göre ek bir Ram tüketimine de yol açıyor. Başlat çubuğunda yarattığı kalabalığı söylemeye gerek var mı?
 • Fazladan açılan bir pencere ya da sekme kapamak kullanım açısından bakarsak iyi değil.

Blogda standart olarak tüm linkleri yeni pencerede açılacak şekilde ayarlamıştım. Aynı sayfada açılmaları için yeniden düzenledim.

Soranlara bugüne kadar farketmez diye cevap verirdim. Bugün ise kesinlikle verdiğiniz linkleri yeni sayfada açılacak şekilde ayarlamayın derim.

Sizce, verilen linkler yeni sayfada mı aynı sayfada mı açılmalı? Siz nasıl kullanıyorsunuz verilen linkleri?

5 comments

 1. Zamanında Blog Kazanı‘nda benzer bir konuya değinmiştim; ama pek ilgi görmemişti.

 2. Standartlardan bahsetmişsin Erdal. Ama blogcuların bu standartları oluşturmasından yanasın sanırım.

  Tam olarak böyle düşünmüyorum. Standartlar olabilir ama bunlar kişinin tarzını oluşturmasına yardımcı bir araçtan öteye gitmese daha iyi.

  Çoğunluğun aynı koşullara bağlanması can sıkıcı..

 3. Ben genelde yazı içinde link verirken varsayılan değeri değiştirmiyorum. Yani sürekli aynı pencerede açılıyor. Ama Gezilesi Siteler kısmında verdiğim linklerde farklı bir pencerede açılmasına özen gösteriyorum. Kıyaslaştırma yapmaları için. Ya da belki kullanıcı daha kendi sitemde kalmak istiyor ama merakını yenemediği için diğer siteler tıklıyor. Kendimden örnek verirsek, ben bütün bağlı linkleri hep farklı bir sekmede açıyorum. Önce ana sitede konuyuokuyorum daha sonra verdiği linke gidiyorum o link okurken açılıyor zaten hemen yanda :)

 4. Bu konuda bende bir muddet dusunmustum, benim bu konuya yaklasimim su sekilde:

  Kendi blogumdan yazilara yer verdigim zaman ayni yerde acilmasi, farkli sitelere link verdigimde yeni pencerede acilmasi. Ama bazen bu da zaman aldigindan sekmelere ugrayabiliyor…(explorer kullanmadigimdan elle kodlama yapmami gerektiriyor)!

 5. Şuan için artık yeni pencerede link açmaktayım bilmiyorum belki ziyaretci gider diye..
  teşekkürler..

yorum alanı..