Rss okuyucu: Google Reader

Google Reader” rss okuyucusunun kullanıcı anasayfası, beslemelerin en çabuk şekilde okunmasını sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Anasayfa Özellikleri

  • Rss beslemelerindeki her yazıyı bir öğe olarak tanımlar.
  • Öğeleri yıldızlı olarak işaretleyebilir, ayrı bir beslemede kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Okuyup da paylaşmak istediğiniz öğeleri bloğunuza liste şeklinde eklemeniz için gerekli kod da verilmekte.
  • Takip ettiğiniz beslemelerin istatistikleri de ayrıca tutulmakta. Haftanın hangi gününde, hangi saatinde okumuşsunuz; en sık okuduklarınız, paylaştıklarınız ve güncellenen blogların günlük yayınlanan öğe ortalaması ne?
  • Beslemeleriniz için iki seçenek var; Hepsini ve sadece güncellenmiş olanları görüntüleyebilirsiniz.

Okuma için liste mi daha iyi, yoksa öğelerin genişletilmiş görünümü mü? İlk bakışta genişletilmiş okuma halindeki başlıklardan seçmek daha iyi görünüyor. Ancak besleme sayısı arttıkça liste şeklinde okuma seçeneğinin ne kadar faydalı olduğu ortaya çıkmakta. Liste okumada öğe başlıları rahatlıkla taranabilmekte, ilginizi çeken için ise tek tıklama yeterli.

En iyi okuma biçimi, tüm öğelerin yeniye göre dizilerek liste şeklinde görüntülenmesi. Eskiye doğru gidildikçe eski öğelerin sonradan yüklenmesi de ayrı bir güzellik.

Öğeleri etiketleyerek ya da beslemeleri kategorilere ayırarak gruplandırmalar yapılabilir.

“Google Reader” kullanmanın bir avantajı da öğeleri e-posta ile gönderirken, Google hesabınıza zaten giriş yaptığınız için bir Gmail formu kullanılır. Alıcı e-postası Gmail kayıtlarından çağırılır.

Besleme Yönetimi

  • İçe ve dışa aktarma özellikleri mevcut
  • “Google reader” başlangıç sayfası ayarlanabilir. Seçenekler: tüm öğeler, yıldızlı ve paylaşılan öğeler ya da etiketlenip kategorilenmiş öğe gruplarından biri.
  • Beslemelerin yeniden adlandırılması, silinmesi ve guplandırılması kolaylıkla yapılabilir.

“Google Reader” ile internet tabanlı olarak, beslemeleri okumak özellikle google kullanıcılarına büyük fayda sağlayacaktır. “Google reader”ın Google hizmeti olması, diğer hizmetlerle ilişkilendirilmesinin yolunu açık tutmakta.

Rss okumaya başlamak için “Google Reader” en iyi seçenek olabilir.

2 comments

  1. Güzel olmuş eline sağlık

Bir cevap yazın