[Nasıl] GPX rota dosyaları nasıl birleştirilir?

Belli bir rotaya göre yürüyüş yapacaksanız, GPX uzantılı dosyaları bir uygulama aracılığı ile yolunuzu bulmak için kullanabilirsiniz.

Yürüyüşünüzü birkaç dosyayı kapsayacak uzunlukta planladığınızda sürekli harita değiştirmek zorunda kalırsınız. Ancak yürüyüş sırasında rotanın tamamını aynı anda görmek önemli, faydalı ve kritik olabilir.

🛠️ Hangi araçlar ile GPX dosyaları birleştirilebilir?

Rota dosyaları özünde XML dosyaları; İçeriğinde sıralı şekilde konumlar ve bu konumların kayıt altına alındığı saatler mevcut.

Joe Wein sitesinde 5 dosyaya kadar birleştirme yapılabiliyor. Ancak burada rotalarda dikkat edilmesi gereken durum; Dosyalar ardışık yürüyüşler olmalı.

Bir diğer yöntem de doğrudan dosyaların içeriğine müdahale edilerek birleştirme ya da değişiklik yapmak. Sublime Text ya da Notepad gibi uygulamalar kullanılabilir rota dosyalarını birleştirmek için. Anlatacağım yöntem de böyle olacak.

🥾 Birleştirilecek rota dosyalarının hikayesi

Likya yürüyüşünde Xanthos antik şehrini gezdikten sonra aslında yürüyüşüm bitmişti. Ancak kamp yeri olarak kararlaştırdığım yer ile yiyecek alacağım Kınık yerleşim yeri tam olarak zıt taraflarda.

İlk yürüyüş kaydımda sorun yok. Aşağıdaki görselde B noktası bitiş yerini ifade ediyor.

Ne yazık ki sonrasında işler karışıyor. Kınık’a yiyecek almak için inerken rota kaydını açmayı unuttum. Ancak Kınık’tan kamp alanım olan Kınık Yolu yazan bölgeye çıkış kaydım var.

Bu arada eksik olan iniş kaydını da çıkış kaydının başlangıç-bitiş noktalarını ters çevirerek elde ettim. Komoot ya da benzer rota uygulamaları ile bu ters çevirme işlemi yapılabiliyor.

Haritalara dikkatli bakıldığında iniş için kullanacağım rotanın uzunluğu ihtiyacım olandan daha uzun olduğu görülebilir.

🗜️ Rota dosyalarının Sublime Text ile birleştirilmesi

Elde üç tane ardışık olmayan ancak birleştirilebilecek rota mevcut. Üzerinde oynama yapmak için ana rotanın kopyasını alın. Kopya üzerinde düzenlemeleri yapacağız.

Ana rotayı Sublime Text ile açtıktan sonra aşağıdaki gibi bir başlangıç kodu görülecek.

Başlangıcı ile sonu ile pek işimiz yok. Asıl işlem yapılacak yerler aşağıdaki kod satırları olacak:

   <trkpt lat="36.328990" lon="29.226960">
    <ele>23.991425</ele>
    <time>2019-09-22T05:28:40.000Z</time>
   </trkpt>

Bu sıralı kodlar enlem (lat: latitude) ve boylam (lon: longtitude) belirtiyor. Konum değişikliği açısından sıralı olmalılar.

İlk iki dosyanın birleşimi

Eksik olan dosyayı da açın. Kodlardaki enlem-boylam içeren bölümü kopyalayıp ana rota sonundaki “trkpt” kod sırasının altına yapıştırın:

Benim dosyamda görsellerde görüleceği üzere bir uyumsuzluk var. İkinci rotanın başlangıcı birincinin bitişi ile çakışmıyor. Kesişim noktası ikinci dosyanın ortalarında.

Bu sebeple en yakın enlem-boylam kod satırını görene kadar fazlalık olan “trkpt” satırlarını siliyorum. Sonuç olarak yukarıdaki görseldeki gibi bir birleşim noktası ortaya çıkıyor.

Son dosyanın eklenmesi

Burada iş daha kolay. Çünkü ikinci dosyanın bitişi Kınık’ta idi. Son rotanın başlangıcı da Kınık’ta. Ardışık dosyalarda yalnıca kopyala-yapıştır işlemleri yeterli oluyor.

Son dosyanın birleşimi için de yukarıdaki gibi “trkpt” kod satırlarını sıralı olacak şekilde kopyalayıp yapıştırmak yeterli.

Dosyaları “.gpx” uzantılı kaydetmelisiniz.

✔️ Sonuç

 • Rota birleştirme için birkaç site var ama her zaman yayında kalmayabilir.
 • Bu açıdan rota birleştirmenin özü yukarıda anlattığım şekilde yapılabilir.
 • Zorlayıcı bir yanı yok. Ardışık rotalar kopyala-yapıştır’dan ibaret. Fazlalık olan bir rota varsa da enlem-boylam satırlarını inceleyip silmek gerekli.

Birleştirmede kullandığım dosyalar

Diğer yürüyüş rotalarım: https://www.komoot.com/user/740100978995

yorum alanı..