Protonmail

Protonmail: Güvenli E-posta

Protonmail, CERN bilim adamları ve mühendislerinin gizliliği koruma amaçlı geliştirdikleri kullanımı basit ve güvenli bir e-posta hizmeti.

Kişisel veri güvenliği konusuna önem veriyorsanız Protonmail’in ne olduğuna, amaçlarına ve genel özelliklerine bakmanız size faydalı olacak.

Protonmail nedir?

Andy Yen, Protonmail’in ortak kurucularından; TED konuşmasından notlar:

 • E-postanın fiziksel atalarından mektupların işlem sırası; İletiyi yaz, zarfa koy, zarfı kapat ve gönder. E-posta ise mektuptan ziyade bir nevi posta kartı. Yazılan, alıcıya gidene kadar birçok aşamada içerik görülebiliyor.
 • Günümüz internet modeli özel yaşam ile uyumlu değil.
 • Özel yaşamı daha ulaşılır yapmak için biraz çabalamak gerekli.
 • Reklam gelirini arttırmak yerine verilerimizi korumayı amaç edinmek mümkün.
 • Hasılat ve büyüme için tamamen reklama bağlı olmayan bir model..
 • Özel yaşamın bir seçenek değil, standart olduğu bir internet yapılandırmalıyız.
 • “Biz çevrimiçi gizliliğin olduğu bir dünyada yaşamak istiyoruz ve evet bu amacı gerçeği dönüştürmek için birlikte çalışabiliriz.”

Protonmail Özellikleri

Protonmail nedir

Uçtan uca şifreleme: Tüm e-postalar için uçtan uca şifreleme ile güvenlik söz konusu. Dolayısıyla şifreli e-postalar üçüncü taraflarla paylaşılamaz

Anonim e-posta: Hesaba bağlanabilecek herhangi bir IP günlüğü kaydı tutulmuyor.

Açık kaynak: Protonmail kodu açık kaynaklı ve temel kullanıcı hesapları ücretsiz.

Kolay kullanım ve yalın tasarım: Her aygıt üzerinden erişim sağlanabiliyor. Gelen kutusu oldukça sade. Okuma, düzenleme ve gönderme işlemlerinin hızlı yapılabilmesine odaklanılmış.

İsviçre gizliliği ve güvenlik: Ülkenin veri güvenliği ve tarafsızlık politikasına güveniyorsanız hiçbir sorun yok. Tüm sunucular İsviçre’de yerin 1000 metre altında tutuluyor.

Reklam yok: Gmail’deki gibi yazışmanızla ilgili herhangi bir reklam gösterimi bulunmuyor.

Şifrelenmiş e-posta: Protonmail kullanıcı olmayan kişiler için özel bir parola belirleyerek bu parola sayesinde karşı tarafın içeriği görebilmesi sağlanabiliyor. Bu zorunlu değil ancak güvenliği arttırıcı bir unsur.

Protonmail şifreleme

Silinen e-posta: Gönderilen postalar belirlenen zaman içinde silinebiliyor. Örneğin 24 saat içinde yazdığınız iletinin silinmesini sağlayabiliyorsunuz.

Protonmail silinen eposta

Türkçe dil desteği: %100 diyemem ancak başarılı denebilecek düzeyde Türkçe dil desteği var.

Protonmail’in bu özellikleri veri güvenliğine önem veren biri için çok rahat tercih sebebi olabilir.

Protonmail neden Gmail’den daha güvenli?

Protonmail 2014’te uçtan uca şifreleme sunan dünyanın ilk e-posta hizmetiydi ve günümüzde de en yaygın kullanıma sahip güvenli e-posta hizmetidir.

Protonmail’in şifrelemesi, gelen kutunuzdaki postaları hiç kimsenin okuyamayacağı anlamına gelmektedir. Eğer Gmail’in tüm iletişim bilgilerinize girmesi sizi kuşkulandırıyorsa Protonmail’in yaklaşımı daha güvenli bir veri gizliliği hizmeti sağlamaktadır.

Veri ihlali saldırılarına karşı Sıfır-Erişim Şifreleme  yaklaşımı ile daha güvenli bir katman oluşturulmaktadır. Protonmail yalnızca şifrelenmiş iletileri tuttuğundan, saldırgan da bunları çözme yeteneğine sahip olamayacak.

Gmail - protonmail

Google her hareketimizi kayıt altına alıyor. IP adresi, her arama, her açtığımız e-posta, ziyaret ettiğimiz sayfalar ve dahası. IP adresleri dahil Protonmail herhangi bir kayıt tutmamaktadır.

Gmail’den fark olarak Protonmail, İsviçre ve Avrupa kanunlarına tabidir.

Protonmail ve Gmail amaçları birbirinden tamamen farklı. Gmail sizi dünyanın en geniş reklam ortamı üzerinde tutmaya çalışıyor. Protonmail ise dijital hayatta demokrasiyi ve gizlilik haklarını korumayı amaç ediniyor.

Sonuç

Ücretsiz seçeneği olmasına rağmen biraz kısıtlı. Şimdilik 500 MB alan ve üçer etiket ve dizin oluşturma hakkı var. Çok fazla dosya ekli yazışma yapmıyorsanız bu yeterli gelecektir. Ücretli seçenekler de mevcut tabi.

Arayüzünü beğendim. Hem çevrimiçi hem de Android üzerinde sade ve kullanışlı.

Protonmail kişisel veri güvenliği söz konusu olduğunda diğer tüm seçeneklerden öne çıkıyor.

6 comments

 1. Merhaba Hasan. Protonmail’i zannedersem hala birçok Türk kullanıcı tarafından bilinmiyor. Halbuki Gmail yahut Yandex Mail’den çok daha güvenli. Ben yaklaşık 4 senedir kullanıyorum.

  1. Selamlar Yoldaki Yazar. :) Güvenlik ve bilinirlik konularında haklısın. Umarım ülkemizde daha çok kişi tarafından kullanılır, çünkü kaliteli bir hizmet veriyorlar.

 2. Ben de bir vakitler hesap oluşturdum pek kullanamadım sonra. Belki CEO vesair kanaat önderleri ya da veri paylaşan gazeteciler için faydalı olabilir. Bende en fazla basit günlük mail kullanımları var.

  1. Aslında herkesin günlük kullanımına uygun bir hizmet. Akıllı telefon için olan uygulaması da kullanışlı.

 3. Bu hizmet için vereceğimiz ücreti ”Big Data’ya ait olmamanın bedeli” diyebiliriz o zaman. :)

yorum alanı..