Türkiye F klavyeye geçiyor(muş)

15 milyon öğrenciye dağıtılacak tablet bilgisayarlarda F klavye öntanımlı olacakmış. Tablet bilgisayarda klavye olayı yazılımsal bir durum, isteyen istediği zaman Q klavyeye geçebilecektir.f-klavye-logo

Bir süre önce F klavye kullanmaya başlamıştım. Başlangıçta zordu. Ancak çok değil, iki hafta içinde on parmak yazabiliyor duruma geldim. Fe klavyede harflerin yerleri güçlü parmaklara gelecek şekilde dağıtıldığı için pek bir yorulma da olmuyor. İsteyen on parmak F klavye kullanmayı kolayca öğrenilebilir.

F klavye ile ilgili haberlerde şu cümle dikkatimi çekti, “Bu karar gelecek neslin, şu an çoğunlukla kullanılmakta olan Q klavyeden uzaklaşması anlamına geliyor”. Gelecek neslin Q klavyeden uzaklaşıp dilimize daha uygun olan F klavyeye kayması daha iyi bur durum. Halbuki tüm haberlerde aynı cümle sanki yeni nesil çok büyük bir yanlışa sürükleniyormuş gibi bir anlamda kullanılıyor (@ntvmsnbc, @hürriyet, @milliyet). Az da olsa sosyal medyada F klavyenin yararını anlatan yazılara da rastlanabiliyor.

F klavye mi Q klavye mi sorusuna yanıt arıyorsan okubil güzel bir karşılaştırma yapmış.

İnsanlar F klavye ile dağıtılacak dendiğinde bir tepki veriyor. Sanki çok ters bir iş yapılıyormuş gibi. Hükümetin tüm icraatlarını desteklemiyor olabilirim. Ama F klavye kullanımı konusundaki uygulamasını destekliyorum. Mevcut tablet harici kullanıcılar için de F klavyeye yönlendirecek icraatlar olmalı..

2 comments

  1. bendeki laptop başlangıçta q klavye idi. Ama ben bir olaydan dolayı sinirlenip “bu gavur qwerty nin icadına başlarım” dedim. sonuç mu : klavyenin tuşlarını tek tek söktüm yerlerini fe klavyedeki gibi dizdim denetim masasından dil ayarlarını yaptım oldu sana fe klavye :D
    bide bu klavyeye ef diyenler var bizim alfabemizde ef diye bir harf yok fe var doğru telaffuz edelim..

yorum alanı..