Vicdani Ret

Vicdani ret nedir onu bir anlamak gerekli. Bulunan en genel tanım Vikipedi’deki:

Vicdanî ret (VR), bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda zorunlu askerliği reddetmesidir.

  • Bireyin politik görüşleri ülkemizde askerliği reddetmesini sağlıyorsa o görüşlerin vatana yararlı mı zararlı mı olduğu tartışma konusudur.
  • Bireyin ahlaki değerleri doğrultusunda kişinin karıncayı incitmesi vicdanını sızlatıyor diyelim. Medyanın gazında da başka bir insana zarar verme durumu oldukça popüler. İyi de, asker canı sıkılınca güç kullanmıyor ki. Mevcut durum, bir saldırı değil savunma sonucu oluşuyor. Etki tepki meselesi. Bırakalım silahlar sussun! Bu kadar basit mi yani mesele?
  • Bireyin dinsel inançları askere giderse vicdan azabı mı çektirir? Sanmıyorum. Vatani görevini yaparken yaşamını yitiren tüm askerlerin mekanı Cennet’tir. Dinimiz açısından askerlik nasıl reddedilebilir?

Vicdani ret ithal edilmiş bir kavramdır. Başka ülkelerin konumu içinde doğmuştur. Vicdani reddin doğduğu ülkeler bizim yaşadığımız savaşları yaşamadılar, PKK gibi şerefsiz yuvası bir örgütle çatışmadılar.

o_simdi_asker

Tarihimizde askerliğin yapılmadığı, kişinin keyfine bırakılmış bir dönem yok. Her Türkün Asker Doğduğu dönem sona mı eriyor yoksa?

Halkı askerlikten soğutmaya yarayan psikolojik bir araç aslında bu vicdani ret. Birkaç yıldır orduda profesyonelleşmeden bahsediliyordu. Tümden olmasa da kısmen. Sistemde bir değişiklik olacaktı sonuçta. Konuşulan vicdani ret ise milletin kafasını bulandırıyor. Yasayı yürürlüğe koymaya çalışan iktidar yanlısı medyanın da gazıyla psikolojik operasyona dönüşüyor olay. TCK’daki halkı askerlikten soğutma yasasıyla tezat oluşturmuyor mu bu durum?

Askerliğin süresi düzenlenebilir. Bazı kişiler mesleklerine göre daha faydalı durumda hizmet edebilir orduda. Ancak askerlik seçime bırakılacak bir iş değil; Her Türkün vatani görevidir..

4 comments

  1. Yazınızı dikkatle 2 kere okudum. Haklı olduğunuz noktalarda var ama ben özellikle son cümlenize takıldım. Her Türkün Vatani görevidir ? Neden böyle bir görevimiz var çok merak ediyorum.

    1. Türk olarak doğmuşsak, kendimizi Türk sayıp böyle hissediyorsak, büyüklerimiz bu topraklarda yaşayıp ölmüşse, bu ülkede yaşıyorsak ve yaşamak istiyorsak askerlik bir görevdir..

  2. Hasan Yılmaz’a katılıyorum.Askerlik bir görevdir.Anneni,babanı,aileni,çocuklarını,eşini koruma görevini reddetebilir misin? edemezsin,vatanı koruma görevi de aynıdır.Doğuştan verilmiştir,sonradan kazanılıp satın alınamaz/satılamaz…Askerden kaçanlara kız verilmemesinin sebebi de budur.6 ya da 15 aylık süreye dayanamayacak kadar zayıf,aciz karakterde olmalarındandır.Ana kuzuları,hanım evlatlarıdır.Sadece sakatlar,kadınlar ve ipneler askerlik yapmaz.

  3. Dogus G.

    Senin gibilerle aynı ortamda olmamak için bile askerlik yapmayabilirim. Nasıl bir bakış açısı senin ki ? Ayrıca annem, babam ve çocuğumla vatanı bir tutmam. Sence her vicdani retci o 6 yada 15 aylık süreye dayanamadığından mı istemiyor ? Kaçıyla konuştun ? Kaçını tanıyorsun ? Kaçının kendisinden dinledin fikirlerini ? Cevabını biliyorum. Eh nasıl zayıf ve aciz karakterli sıfatını yapıştırıyorsun o halde ? Yada ana kuzusu, hanım evladı ? Sen askerlik yap..Vatan sana emanet.

yorum alanı..