WordPress eklentileri: Similar Posts ve Similarfeed

Related Entries ile karıştırılmamalıdır. WordPress eklentisi Similar Posts‘un verdiği sonuç Related Posts ile aynı. Similar Posts eklentisinin özel alanlar ile pratik kullanılımı tercih sebebi olabilir.

Similar Posts kurulumunda, eklentiler klasörünün içine atarak etkinleştirmelisiniz. Tercihler > Benzer Yazılar sekmesinden istediğiniz seçenekleri ayarlayıp kaydedin. Ardından Yönet > Benzer Yazılar sekmesinden “İşlem” tuşuna bir kereliğine basarak yazılarınızın içeriğini taratın. Eklenti klasörü içindeki beni oku dosyasından ya da eklenti anasayfasından temanıza yerleştirmeniz gereken kodu alabilirsiniz.

Similar Posts Özellikleri

  • İçerik taraması yaparak, sonuçlara göre en çok kullanılan kelimeleri o yazının özel alanına atar.
  • Benzer yazıları, yazı başlıklarına ve yazıların özel alanlarına göre sıralar.
  • Başlıkların ve taranan içeriğin ağırlık oranı yapılabilir.
  • Sabit sayfaları, taramaya dahil etme /taramadan çıkarma
  • Herhangi bir kategori veya kullanıcının yazıları hariç tutulabilir.
  • Gösterilecek benzer yazı sayısı ayarlanabilir.

Similar Posts eklentisinin etkin kullanımı için, öncelikle yazınızı yayınlamadan önce kaydedin. Yazının özel alanlarında “similarterms” anahtarı ve taranan içeriğin değerlerine göz atmanızda fayda var. Eklenti ingilizce dili için yazıldığından taramada anlamsız sonuçlar çıkabiliyor.

“Similarterms” değerlerini kendiniz atamanız en iyi yol. Değerleri tamamen silin; etiketlerinizi ve ilgili kelimeleri yazın, güncelleyin. Böylelikle benzer yazılarınızın istediğiniz yönde görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Benzer yazılarınızı beslemenizde de gösterebilirsiniz. Similar Posts WordPress eklentisi kurulu iken buna bağımlı olarak çalışan Similarfeed eklentisini de kurmanız yeterli. Similar Posts ile benzer ayarlara sahip. Etkinleştirip bir sonraki yazınızda beslemenizi eklentinin çalışıp çalışmadığı konusunda kontrol edin. Beslemede nasıl göründüğünü denemek için yazılarımı takibe alabilirsiniz.

İlgi çeken konularda benzer yazıların varlığı iyi bir blog pazarlama aracıdır. Blog trafiğinin de artmasını sağlar. Similar Posts ve Similarfeed iyi bir ikili..

2 comments

  1. Hasan bilgiler için sağol. Similar Post eklentisini kurdum çok güzel oldu. Benzer Yazılar olarak tekil yazıda gözüküyor :)

  2. güzel bir eklenti ziyaretçiler için iyidir,teşekkürler

yorum alanı..