wordpress-4-6

WordPress 4.6 Çıktı – Zaman Kaybetmeden Güncelleyin

WordPress 4.6 sürümü çıktı. Sanatçı Pepper Adams anısına “Biber” kod adıyla sunuldu.

WordPress 4.6’daki yenilikler

WordPress 4.6

Akıcı Yükleme ve Güncelleme

Tema ve eklenti güncellediğimiz ya da yükleyeceğimiz sayfalarda ilgili komutları verdikten sonra sayfa yenilenmeyecek. Tıklanan bölgede güncelleme ya da yükleme bildirimi çıkacak. Sayfa yenilenerek bildirim yapılacağına aynı sayfada tıklanan bölgede sonuç bilgisi verilecek.

Düzenleyicideki Karşılıksız Bağlantılar

Yazılarda kaynak verirken, yönlendirme yaparken yazı içi bağlantılardan faydalanıyoruz. WordPress 4.6 ile karşılıksız bağlantılar için uyarı verilecek.

Ancak çok kullanışlı bulmadım. Bağlantıda arada boşluk olunca uyarı veriyor ancak yazımda sıkıntı olmada karşılığı olmayan adres verdiğimizde uyarı vermiyor. Sonraki sürümlerde arka planda denetleme eklenebilir bu özelliğe, o zaman faydalı.

Yerel Yazı Tipleri

WordPress yönetici bölgesinde Google Fonts kullanılıyordu. Yönetici alanında bundan sonra kullandığınız sistemdeki yerel yazı tipleri yüklenecek. Bu sayede yönetici alanının daha hızlı yüklenmesi hedefleniyor. Ayrıca sistemle aynı yazı tipleri ile yereldeki herhangi bir yazılımmış gibi hissedilmesi istenmiş. (Yönetici panelini açtığınızda ekranın üzerine dantel koyabilirsiniz. :) )

Veri Kurtarma

Düzenleyicide yazım durumunda iken Wordpress içeriğinizi tarayıcıya kaydedecek. Kaydedilmiş bilginin geri getirilmesi daha kolay olacak.

Yerelleştirme

WordPress.org tabanlı çeviriler hazır olduğunda eklenti ya da temanın sürüm yükseltmesine gerek kalmadan güncellenecek. 52 dilde kullanılan sistem için güzel bir özellik.

Bu başlıkların dışında da kod tabanlı iyileştirmeler mevcut. Yedeklerinizi alarak WordPress 4.6 sürüm yükseltmesi faydalı olacaktır.

 

yorum alanı..