Yazılar içine fotoğraflar, resimler ve çeşitli görüntüler koymak isteriz. Boyutları büyük olunca da zor yüklenir sayfa, bu nedenle yeni bir link atarız görüntüye ve yeni bir sayfada açılır.

Lightbox, yazılarımızda vereceğimiz görüntüleri aynı sayfada artistik şekilde yeniden boyutlandırmaya yarar. Eklenti özellikleri:

  • Yazıdaki, alıntılardaki ve yorumlardaki görüntüler için süzgeç seçenekleri
  • Yeniden boyutlandırma hızı, arkapalan ışık geçirgenliği ayarlanabilir
  • Eklentide, Lightbox v2.03.3 ve sıkıştırılmış Prototype Javascript kullanılmıştır
  • Kullanımda sadece eklentiyi etkinleştirip yazı alanına göndermeniz yeterli
  • Herhangi bir yazıya da görüntü atanabilir.

WordPress Lightbox eklentisi Sürüm 0.7 (Türkçe)

Görüntü eklerken genişlik, yükseklik ve alt=”” niteliklerine dikkat edilmesi fayda sağlayacaktır. Şöyle ki:

  1. Yazıya eklediğimiz görüntünün yükseklik, genişlik değerlerini belirtmezsek, gürüntü dosyaları davetsiz misafir gibi, önce yüklenen yazının aniden kaydırarak belirir. Bu değerleri girdiğimizde ise sayfanın taranmasıyla oluşan davranış “Baba büyüksün, yerini hazırladım. Yavaş yavaş yerleşirsin.” şeklindedir. Bu sayede tarayıcı görüntünün boyutunu bilir ve o alana yazı koymaz. Yüklediğimiz görüntünün yazıda ne boyutta olacağını da bu değerler ile ayarlarız.
  2. Görüntülerdeki alt=”” niteliği, o görüntünün, içeriğin bir parçası olduğunu belirtir. Yavaş yüklenen sayfalarda da görüntü yüklenemezse (yerine) alt=”burada” yazdığımız yazı görünür. alt=”” niteliğinin bir diğer faydası da arama motoru iyileştirmesi (seo) içindir. Görüntü aramalarında bu değer sitemize olan girişleri arttırabilir.

Not: WordPress Lightbox eklentisi anasayfasında eklentinin WordPress 2.2’de yazıldığı belirtilmiş. 2.1 ve 2.2’de denedim sorunsuz çalıştı.