Yazarlar için Rss Değişkenleri

RSS okunurluğu artırıyor ama yorumu ve interaktiviteyi düşürüyor. Çünkü okunup bir sonraki habere geçilecek bir sürü diğer blog var RSS listesinde…Sizin gözlemleriniz de benzer mi yoksa farklı bir görüş var mı?Fatmanur Erdoğan.

Rss kullanımının yaygınlaşması takip edilebilirliği artırıyor. Okuyucu açısından gerçekten büyük fayda. Çünkü özel haberalma servisinizi kuruyorsunuz.

Okuyucuların trafik yoğunluğunu arttırdıkları kaynaklar, arama motorları, blog yazarlarının verdiği bağlantılar, sosyal imleme siteleri, sosyal ağlar v.b. Rss de bu aktiviteyi arttıran unsurlar arasında.

Yorumlardaki azlığı ve blog trafiğinin düşüklüğünü Rss’in varlığına bağlamak pek doğru değil. Sonuçta Rss sizin dağıtım kanallarınızdan biri. Bu dağıtım kanalının etkili kullanılamaması söz konusu olabilir.

Etkili Rss Kullanımı için Değişkenler

 • Yazının kesilmesi : İçeriğin kesilmesini, 3-5 satırlık ön bilginin verilmesini doğru bulmuyorum. “Devamı için tıklayın, devamı ve fazlası sitede v.b.” dipnotlarokuyucuyu soğutan uygulamalar. Amacınız bilgi vermek ise yazının kesilmemesi gerek. Mavikurt’ta yazılar anasayfadan da okunabiliyor ancak anasayfa görüntülenmesi trafiğin % 25’ini geçmedi. Konu başlıklarına girişler için kesmek, kısaltmak lazıım değil.
 • Etiketler : İçerik özeti ve konusu hakkında çağrışım yaptığından etiketler beslemede gösterilebilir.
 • Reklam : Kendi bloğunuzun ya da başka bir bloğun reklamları getiri sağlayabilir.
 • İlgili yazılar : bloğunuzdaki ilgili yazılar, okuyucuya blogda kalması için güzel bir seçenek oluşturmakta. İlgili yazılar beslemede de kullanılabiliyor.
 • Yazı düzeni : Alt alta 20 satırı okumayı bırakın, görmek bile sizi içerikten uzaklaştırabilir. Estetik açıdan bu 20 satırlık bilginin göze de hoş gelmesi gerekir.
 • İçerik elemanları : Sadece yazı değil çeşitli videolar, ses kayıtları, görüntülerin de beslemelerde nasıl görüldüğü yazar tarafından kontrol edilmeli.

Bu değişkenler farklı bakış açıları ile çoğaltılabilir.

Besleme düzeni düşünülmesi ve üzerinde çalışılması gereken bir konu. Rss takipçileriniz arama motorlarından ya da diğer sitelerden gelen misafirleriniz değil; Sizi takip eden öncelikli okuyucu kitleniz. Besleme düzeninin etkili yapılandırılmamasının, yorum sayısına ve site trafiğine olabileceğinden az etkisi mümkün.

Değişkenlerin blog içeriğine göre gözden geçirilmesinde fayda var.

5 comments

 1. Yazının kesilmesi :
  Diğer fikirler güzel, ama buna katılamayacağım. Dünya kadar yazısı çalınmış alınmış ve RSS’le çekilmiş biri olarak artık RSS’le asla tüm yazı vermemeye çalışıyorum.

  Üstelik bu sadece benim fikrim değil, yurdışındaki bir çok blog sahibi de bir kural olarak bunu öneriyor. (İkicisi, yazının tamamını vermek eğer uzun yazıyorsanız RSS dosyanızı uzatıyor)

 2. İlgili yazılar beslemelerde nasıl kullanılıyor? Eklentisi mi var?

 3. Yazı düzeni: Evet bu konuda çok haklısınız. Dümdüz yazılmış ve birbirine girmiş yazılar içerisinde çok önemli bir bilgi bile olsa itici geliyor bana.

  @Süleyman Sönmez

  Nasıl yapılıyor bilmiyorum ama bir blog yazarında görmüştüm. Rss okuyucuma gelen yazının en altında.

  “Bu yazı ahmet oğlu hüseyin adlı vatandaşındır. http://www.bilgisiz.org sitesinde falanca kişi tarafından şu tarihte yayınlanmıştır, izinsiz kullanılması yasaktır. Hakkında yasal işlem yapılabilir..”

  gibi bir yazı vardı ama bloguna girdiğimde ise o uyarı yoktu. Yani çok güzel bence galiba bundan bir çok kişinin canı yanmış olacakki böyle bir yöntem uygulamış ve çokda güzel olmuş bence.

 4. @ Erhan

  Better Feed eklentisi ile ilgili yazılar ve birkaç özellik daha eklenebiliyor.

  @ Can

  İçerik hırsızlığı ne yazık ki internet bağlantısı olan herkesin yapabileceği bir şey. Bunun biteceğini düşünmüyorum ancak içeriğin kopyalanması gibi durumlarla baş etmeyi öğrenmek gerek.

  Bahsettiğin içerik korumasına benzer not Webrazzi ve Blog Kazanı‘nda da var. Belki de her blog yazarı kullanmalı..

Bir cevap yazın