Google’ın bloglarla link savaşı

Google Pagerank güncellemeleri ile blog dünyasında ufak da olsa bir deprem yarattı. Tartışmanın ve tepkinin kaynağı ses getiren blogların Pagerank değerlerindeki düşüşler. Google cephesinden bakınca düşüşlerin satılmış linkler olduğu söylentiler arasında.

Blogların kısa gelişim hikayesi

 • Günlük ya da haftalık olarak yazılarınızı sanal aleme duyurduğunuz bir bloğunuz var.
 • Bir baktınız ki okuyucular içeriğinizi kaliteli bulup akın akın gelmeye başlıyorlar.
 • Diğer blog yazarlarından da ister istemez link alıyorsunuz.
 • Google arama motoru ile gelen okuyucu sayınız vazgeçilemez bir çoğunluğa erişti ve Google’a bağlandınız.
 • Takip eden kitlesinden ve trafikten gelir sağlamak elbette ki hakkınız ve bunu kullanmaya karar verdiniz.
 • Seçenekler çok. En kolayı Adsense’e başvurmak. çaktınız kurallar dahilinde birkaç reklam.

Google neden reklam linki satışlarımızı cezalandırdı?

 • Reklam linkleri Google’ın ciğerleri gibidir.
 • Google’ın temeli, sitelerde ya da bloglarda kullanılan anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler üzerinden kullanıcısına hizmet verir ve ekmeğini bunlar sayesinde kazanır.
 • Siz link vererek gelir elde etmeye çalışırsanız Google’ı karşınıza alırsınız.

Sonunda, Adsense gelirlerine darbe vurabilecek bir akım yarattı blogcular. Google ile aynı işi yaptılar ve link sattılar. Ancak Google’ın kılıcı daha keskin. Link satıcılara etkili bir mesaj gönderildi. “Bu alemin kralı benim. Oyun sahama girerseniz sonuçlarına katlanırsınız!” Google’ın sözü oldu ve pagerank değerleri düşürülerek güzel bir tehdit savruldu. Sonrasında eski değerlere yaklaştırıldı tabi. Bu olaydan sonra:

Kullanıcı stratejileri değişebilir

 • Trafik kaynaklarınızı çeşitlendirin : Gelir elde etmek isteyenler için bağımlılığın nasıl sonuçlar doğurabileceği görüldü. Neresi olursa olsun sesinizi duyurmada tek bir kaynak kullanmayın.
 • Reklam verirken dikkat : Link satmayı öncelikli seçenek olarak görüyorsanız bir daha düşünün. Diğer gelir kaynaklarını da göz önünde bulundurun.
 • Google’a güvenmek? : Adsense ile gelir sağlayanlar için sorun yok. Ancak kendi pazarınızı oluşturacaksanız Google’a bağlılığınızı gözden geçirin.
 • Blogroll : Bu ad altında linklerini yayınladığımız blog arkadaşlarımız Google için de reklam linki olarak mı görülecek? “Blogroll” kısmını yayınlamak ayrıca ilginç bir tartışma konusu olabilir.

Ülkemizdeki bloglarda, reklam linkleri yayınlayacak pazar büyüklüğüne erişilmediği için derin etkiler görülmedi. Merak ettiğim :

 1. Bloğunuzda Adsense harici reklam linkleri varsa Pagerank değişiminiz nasıl oldu?
 2. Google’ın gelir sağlamanızdaki yaratabileceği kısıtlamalara karşı ne gibi stratejiler kullanırsınız?

5 comments

 1. Teşekkürler çok karışık detaylı işler :) ilk başlarda çok kolay görünüyordu bana :d

 2. Merhaba,
  Bu konuyla belki tam olarak ilgii değil ama benim şöyle bir gözlemim var. RSS’ler hakkında. RSS okunurluğu artırıyor ama yorumu ve interaktiviteyi düşürüyor. Çünkü okunup bir sonraki habere geçilecek bir sürü diğer blog var RSS listesinde…Sizin gözlemleriniz de benzer mi yoksa farklı bir görüş var mı?

  Fatmanur Erdogan

 3. evet sanırım dogru :) bazen ben yazılar arasında kayboluyorum işe yara iyi hazırlanmış bir sürü yazı var

  bu arada ne gariptir :) sizin uyguladıgınız Site takip bölümünü yan menüde düzenleyip en üste çıkarttığımdan bu yana okuma oranı oldukca arttı

 4. @ Fatmanur

  Beslemedeki kutusundaki yazılar diğerlerinden öne çıkmalı, Rss değişkenleri daha etkili bir sunum yaratacak şekilde düzenlenebilir.
  Yazarların besleme düzenine ilgisizliği belki de olumsuz etkinin kaynağı.

  @ gevv

  Site takip araçları her zaman sayfa açıldığında ilk görülecekler arasında olmalı. Yeni okuyucular için bir davet niteliğinde olabiliyor.

 5. Böyle bir karşılaşmada Google’ın üstün çıkacağı aşikar. İstisnalar da oluyor elbette. w3school bildiğim kadarıyla text link satmasına rağmen Google tarafından yukarıdaki bloglar gibi muamele görmüyor.

yorum alanı..