Yeni tarayıcım: Google Chrome

Kaç yıl oldu hatırlamıyorum ancak birinci sürümünün çıkmasından beridir Firefox değişmez tarayıcımdı. Geçmiş zamanda söyledim çünkü artık ana tarayıcım olarak Google Chrome kullanıyorum.

Daha önce de kuruluydu ama geçiş kararını verdirten Google’ın resmi Chrome eklenti deposunu duyurması oldu. Biraz arama taramadan sonra genel kullanıma uygun tüm eklentilerin yazıldığı fark ediliyor. Hatta bazı konularda Firefox’tan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Neden Google Chrome kullanmalı?google-chrome-200

Daha emekleme aşamasında diyebiliriz Chrome için ama kendi özelliklerinin üstüne kişiselleştirebilmeyi sağlayan eklenti desteğini duyurması birçok kişi için tercih sebebi olabilir. Bana göre faydalı olan yönleri:

 • Windows altında denemedim uzun süreli ancak Ubuntu’da oldukça hızlı çalışıyor. Açılış süresi çok kısa, sayfalarda gezinme de Firefox’a göre daha hızlı diyebilirim.
 • Eklenti desteği gelmeseydi Firefox’tan vazgeçmeyi düşünmezdim bile. İlginç olan şey ise 30’a yakın eklenti kurdum ama herhangi bir yavaşlama görmedim tarayıcıda.
 • Tema ve eklenti kurulumlarından sonra yeniden başlatmak gerekmiyor. Tema ve eklenti hemen kullanılabiliyor.
 • Bloglardaki ve benzer yerlerdeki yorum alanları genişletilebiliyor.
 • Google Chrome genel görünümü oldukça sade ve yeterli de aslında. Firefox’ta menüleri ve araç çubuklarını görünmez yaparak yer kazanmaya çalışıyordum ama Chrome’un kendisi basitlik üzerine.
 • Kendi indirme yöneticisi oldukça başarılı. İndirilen dosya aşağıda görünür durumda ve tüm indirilenler de açılabiliyor. Direk açılabiliyor ya da bulunduğu klasöre gitmek mümkün. Firefox’un Download Statusbar eklentisinin temel özellikleri mevcut.
 • Arama için ayrı bir kutu yok. Adres satırına yazmaya başlayınca arama yapılabiliyor ya da site adresi tamamlanabiliyor. Bu işi de eklenti kullanarak yapıyordum Firefox’ta.
 • Ziyaret geçmişi sayfası ve basit olarak bir arama kutusu yeterli.
 • Bellek yönetimi oldukça iyi. Linux mantığında fiziksel belleği en etkin şekilde kullanmaya çalışıyor.
 • Sekmeleri açıp kapatma, sabitleme, taşıma artistik görünüyor.

Genel olarak bu sebeplerle tarayıcı değiştirdim. Firefox kullanıp hıza önem veriyorsanız Google Chrome deneme sürecinden geçmeyi hak ediyor. Ana tarayıcım olduğundan da kullanım özelliklerini, eklentilerini, ilgili haberleri paylaşmak için ayrıca bir Google Chrome kategorisi oluşturdum.

Bu değişimle anladım ki açık kaynak dünyasında bağımlı olabileceğiniz uygulama yok, olsa olsa açık kaynağın kendisine bağlanılabilir..

5 comments

 1. Chrome bu gidişle Firefox’u sollayacak gibi zira geliştiriciler “Tüm tarayıcıların en iyi özelliklerini topluyoruz.” demişti.

  FF’de Opera’ya göre neredeyse hiç bir şey dahili değil. Ve hiç bir şey olmamasına rağmen tüm diller dahil paketi 17Mb…

  Opera’da neredeyse her şey dahili ve international paketi 12 Mb. Opera -bana göre tabiki- diğer tüm tarayıcılardan dahili… Her yeni sürüm bir devrim niteliğinde. Browser innovation sloganının hakkını veriyor. Bir sürümle diğer sürüm arasında onlarca yenilik ve geliştirme var. Firefox’un 1. sürümü ile 3.5 arasında ne fark var? Tema bile aynı. Ya da Chrome? Daha dün çıktı ama şu anda 4. sürümde… Peki değişen ne var?

  Henüz test aşamasında ama Carakan js motoru eklendi, presto render’ı çok geliştirdi. Her zamankinden daha hızlı…
  ( http://www.operaturkiye.net/opera-10-5-pre-alpha )

  Tema kurulumunda yeniden başlatmama olayı Opera’da yıllardın var.
  Eklenti desteği tam anlamıyla yok ama 10.5 ile widgetlerde bir dizi yenilik yapılacak.

  Form alanını genişletme Opera’da 1 dk’lık betikle halloluyor.

  Basitlik mi? Opera’yı basit yapan ya da karıştırabilen sizsiniz. Menülerdeki her harfi değiştirebilir, araç çubuğuna ters takla attırabilir. Hayal gücünüzü kullanabildiğiniz kadar kullanabilirsiniz.

  Opera Standart: http://www.opera.com/bitmaps/products/browser/overview/scr-opera1010.jpg
  İdeal Standart: http://img683.imageshack.us/img683/4324/idealstandart.png
  Slim: http://my.opera.com/Tamil/blog/maximize-opera-viewing-area > Kısmen yapınca = http://img683.imageshack.us/img683/9038/slim.png
  Benim Operam: http://img683.imageshack.us/img683/2369/benimoperam.png
  Dev Menüm: http://www.teknovole.com/git/http://img268.imageshack.us/img268/9057/devmen.jpg

  Opera’nın İndirme yöneticisi de çok başarılıdır. Harici bir download manager kadar iyidir

  Aramalarda Opera ile bir sisteme mesela

  Browser Innovation konusuna dönecek olursak mesela benim aklıma geleneler: Opera 8 ile Link(eşleştirme), 9 ile Hızlı Erişim, 10 ile Turbo ve Görsel Sekmeler(http://www.bildirgec.org/yazi/opera-10-beta-turbo-mod), 10.10 ile Unite…İlk sekmeleri yapanda Opera’dır. Mesela şu anda html 5’deki video tagı konuşulmakta. Çok önce Opera bu desteği veren bir lab derlemesi yayınlamıştı. Yani geleceği görüyor.

  Şu anda Chrome Hızlı Erişim ve Link (Eşleştirme) gibi çoğu öğeyi Opera’dan aldı. Veya Firefox sekmelerin yanındaki + işaretini… Tarayıcı dünyasına kattıkları bir şey yok. Sadece ordan burdan

 2. Opera birçok konuda tarayıcıların babası denebilir bence de. Yalnız burada benim bakış açım belli bir tarayıcıyı övmek değil. Chrome’u şu anda ihtiyaçlara göre en iyi gördüğümden kullanıyorum, size göre de Opera’dır bu.

  Önemli olan hangisi benim işimi en kısa sürede görecek, bana zaman kazandıracak, gezinmeyi kolaylaştıracak..

  Belki ileride böyle bir yazı Opera için de yazabilirim. : )

 3. Google Chrome`nin ne kadar iyi olduğunu tahmin edebiliyorum :) ama firefox vaz geçilmez oldu gerçi şu sıralar pek gelişme yok fakat her güncellemede bir kaç yenilik oluyor

  ve vaz geçilmez 2 eklentisi web developer ve download helper bu ikili olduğu sürece firex kullanırım gerçi Google Chrome üzerinde bu eklentilerin bezerleri olabilir hiç araştırmadım

 4. Ben de Google Chrome’a geçmeye karar verdim. 30’a yakın eklenti kurduğunuzu söylemişsiniz. Eğer zor olmazsa kullandığınız eklentilerin isimlerini ve birkaç kelimeyle ne işe yaradıklarını yazar mısınız? Teşekkürler.

yorum alanı..