19 Mayıs törenleri ve milli bayramlar

19 Mayıs törenleri de iptal edilmiş. “Mış”lı zamanda konuşuyoruz çünkü söz konusu milli bayramlarla ilgili verilen karar sadece açıklanıyor. Adı üstünde “milli bayram” milletin bayramıdır. Nasıl böyle kararlar oldu bittiye getirilebiliyor?

Müsteşar tarafından yapılan açıklamalar:

“Kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla olan ilişkilerinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınmaktadır.”

Mayıs ayı soğuk mudur ya da Nisan? Pek sayılmaz. Bahar ayları sonuçta. Hava sıcaklığı saçma bir gerekçe. Peki duyum almak sizce bir milli bayramın törenlerini engellemek için yeterli bir sebep midir?

19_mayis_bayrami

Neden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı değil de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı?

İki milli bayramımızın birinde ana konu meclis ve çocuklar, diğerinde Atatürk ve gençlik. Simgesel bir hedef seçilmiş olabilir mi?

“Bununla birlikte, günün anlam ve önemi ile uygun kutlamaların okullarımızda ve öğrencilerimizin katılımıyla icra edilmesine devam edilecektir. Başkent dışındaki il ve ilçelerimizde yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelik arz eden gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesi, bu kapsamda il ve ilçe kutlama komiteleri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak çalışmaların anılan yönetmelik hükümleri uyarınca yürütülmesi hususunda gereğini rica ederim.”

Günün anlam ve önemi okullarda icra edilecekmiş. Kutlama komiteleri gerekli tedbirleri alacakmış. Yani okul dışında bir yerde Kurtuluş Savaşı’nın da başlangıcı kabul edilen tarihte kutlama yapılması engellenecek gibi bir kanıya varılıyor.

Milli bayram nedir?

Devletin kuruluşu ve varolma aşamasındaki dönüm noktalarıdır özünde. Milletin birlik ve beraberlik içinde milli duygularla tek vücut olmasını simgeler.

Yalnızca resmi bir tatil gününe indirgenen milli bayramın ne anlamı var?

Madem milleti temsil ediyor meclis, milletin bayramının kutlanıp kutlanmaması kararını da onlar versin görelim elleri..

1 comment

  1. Yüce Türk Milletinin Milli Ve Manevi Değerleri Yozlaştırılmak İsteniyor … !’

yorum alanı..