goodreads

Goodreads: Kitap okumak isteyenlere, okumayı sevenlere..

Goodreads, kitap kurtlarına göre bir site. Seyrek kitap okuyorsanız Goodreads aracılığı ile bunları puanlamaya, yorumlamaya, yeni kitaplar keşfetmeye, öneriler almaya da gerek duymazsınız sanıyorum.goodreads_bookmark_front

Goodreads’i faydalı  bir araç olarak görüyorsanız bunu nasıl kullanabilirsiniz? Yeni bir kullanıcının bilmesi gerekenler nelerdir?

Okuduğunuz kitabı arayın

Üye olduktan sonra ilk yapacağınız iş, okuduğunuz kitapları aramak ve bunlara puan vererek kendi kitaplığınıza eklemek olacak. Kitap bir şekilde mutlaka veritabanında vardır.

Okuduğunuz kitabı ekleyin

Goodreads’ti milyonlarca kitap var. Ancak Türkçe kitaplar konusunda biraz zayıf olabilir. Kitaplarınızı ekleyerek Goodreads kütüphanesine bir katkı ve diğer Türk kitapseverlere bir kolaylık sağlayabilirsiniz.

Türkçe basımı aslıyla birleştirin

Yeni bir kitap eklediniz. Kitapların farklı dillerde birçok basımı var. Sonrasında da bunun asıl basımıyla birleştirin ki o kitabın puanları ve yorumları tek bir akışta görülsün.

Kitap dili okuduğunuz şekilde olsun

Kitabınızı hangi dilde okuduysanız o dilde işaretleyin ki raflarınızda Türkçe görülsün. Daha önceden İngilizce ya da başka bir dilde raflarınıza ekleyip sonradan Türkçe’sini gördüğünüzde kolaylıkla puanınızı, yorumunuzu bu basım için geçerli kılabilirsiniz.

Bir yılda kaç kitap okuyabilirsiniz

Goodreads’te bir yılda kaç kitap okumak istediğinizi paylaşabilirsiniz. Bu uygulama size hedefinizden ileride mi geride mi olduğunuzu yüzde olarak veriyor. Kendiğinize yıllık bir kitap okuma hedefi koyun.

Gruplara katılın

Diğer kullanıcılarla arkadaşlıklar kurabilir, çeşitli gruplarda fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Kitap türlerine göre olan gruplar ağırlıkta.

Okunacak yeni kitaplar keşfedin

Goodreads’te kitap veritabanı geniş olduğundan beğendiğiniz her türden kitabı size öneri olarak getirebiliyor. Okunacak listenizdekilere göre, en yüksek puan verdiğiniz kitaplara göre ya da en çok okuğudunuz kitap türüne göre yeni kitapların varlığından haberdar olun..

Goodreads, bir kitapseverin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir site. Denemekte fayda var..

 

13 comments

 1. Ben bu uygulamayi kitap okumak icin indirmistim 😡

  1. Kitap okumak için değil de okunacak kitapları keşfetmek için uygun..

 2. ben uygulamayı indirdim, okumak istediğim bir kitap vardı. Türkçe olmasına rağmen buldum ve ‘to read’ kısmına ekledim. Fakat uygulamada kitabı açıp okuyabilir miyim, veyahut kitabı okuyabilirsem nereden nasıl açıp da okuyacağım bilmiyorum. Biri bana yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kitaplar için bir özet bilgi varsa ancak bunu okuyabilirsiniz. Goodreads, bedava kitap okuma uygulaması değil.

 3. Üye olmak istefiğim bir grup var ve üye olamadım öyle bir buton görmedim :(

 4. Takip ettiğim kişiyi takipten nasıl çıkarabilirim

  1. Arkadaşlar sayfasını açtığınızda, listenin üstünde “arkadaşları düzenle” bağlantısı bulunuyor. Bağlantı ile takip edilen kişiler çıkarılabilir ya da tamamen silinebilir.

 5. merhaba, goodreads’te alıntı ekleyebileceğim bir yer var mı ?

  1. Yorum bölümünde yalnızca eklenebilir, ayrıca bir alan bulunmuyor.

 6. Merhabalar, goodreadsta daha önce okuduyup read kısmına eklediğim bir kitabı 2. kez okumak için nasıl ekleyebilirim? Çok uğraştım ama yapamadım. Tekrar okurken ki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum ama olmuyor read kısmından currentlyreading yapınca önceki okuduğum gidiyor. Cevaplarsanız çok mutlu olurum:-)

  1. “Add a Shelf” yazan kısımdan yeni bir raf oluşturarak “Yeniden Okunacaklar” gibi bir adlandırma yapabilirsiniz. İkinci kez okumak istediğiniz kitaplar bu rafta toplanabilir.
   Yorum açısından da yeni bir yorum bırakabilirsiniz, eskisini güncelleme ya da silme mecburi değil.

yorum alanı..