23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız

Dünyada çocuklara bir bayramın hediye edildiği tek ülkede yaşıyoruz. Bu güzel bayramın yanısıra egemenliğimizin simgesi T.B.B.M. de aynı günde açıldı… Peki biz bu günün değerinin farkında mıyız?

Çocukları stadyuma toplayıp ritmik hareketler yaptırarak çocukların bayramını kutluyormuyuz yoksa büyükler kendi kalıplarına mı sokmakta küçükleri?

Anlam ve önemi kavrama açısından resmi bir geçit, yürüyüş yanında kutlama için yapılan organizasyonlar da çok güzel. Ancak merak ediyorum kaç kişi çocuğuna ayrı bir önem göstermiştir bugün? Kaç kişi meclisimizin açılış zamanı olayları ve önemi hakkında araştırma yapmıştır? Çok az…

Geçen gün minibüste 23 Nisan provasından dönen üç küçük kız vardı; biri diğerlerinden çok daha küçük, 8-9 yaşlarında. En küçüğü sormakta, “23 Nisan’da ne yapıcaz?”. -”Yürüyüş yapıcaz, şiirler okicaz, bando çalıcak, …”. Küçük kız,”İstiklâl Marşı’nı okumicak mıyız?”. -”En başta okicaz.”. Olumlu yanıtı aldıktan sonra küçük kızdaki sevinci, iki alkış tutuşunu, gözlerindeki coşkuyu görmeliydiniz.

Bugün yaşanan güzel bir olay ise gugılın Türkiye sayfasında ilk kez ülkemiz ile ilgili bir logo kullanmasıydı. Yapılan güzel bir organizasyon ile hedef doğrultusunda koştuğumuzda tepkisiz kalamazdı zaten. Gugıldan yapılan açıklamada hareketten hiç söz edilmemesi onlara eksi puan. Yerleştirilen logo ise;

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

yorum alanı..