oyyla.com

Bu oyyla.com ne işe yarar?

Kullanıcıların değer verdikleri olay, durum, yazı, program, uygulama ve benzerlerini bağlantıları ile diğer kullanıcıların oylamasına sunan bir mekan. Kirlilik yaratılmaması için 5 oyluk bir baraj konulmuş. Beş oyu toplayan bekleyen listesinden anasayfaya transfer olmakta.

Mekan zaten paylaşımı teşvik eden bir yer, ayrıca kullanıcıyı siteye bağlamak için de istatistiki bilgiler de herkesin profil sayfasında. Arkadaşlık listesi de oluşturulabilmesi ayrı bir güzellik.

Sitelerde kullanılmak üzere hazırlanan düğmeler kullanışlı, wordpress için eklenti çıkarsa çok daha iyi olur. Mesela yazı girişi panelindeki tuşların yanına tek tıklama ile oyyla.com düğmelerinden birini ekleyebilmek fena olmazdı.

Anasayfada kararsızlık var gibi. Favori 5 etiket ve etiket bulutu bağlantısı aynı sayfada. İlk5 etiket gereksiz, ayrıca sırıtmakta :) .
Deneme aşaması (beta denmekte sitede) halen devam etmekte. Kategoriler yetersiz gibi; hepsi seçeneği hariç dünya, eğlence, teknoloji, yaşam gibi 4 seçenekte kategoriye sokuluyor girişler. Çok yetersiz. kategori sayısı yüksek olmalıydı. Bu böyle devam ederse çorbaya döner olay.

İyi kötü karışık olarak ilk5 şeklinde yorumlarsak oyyla‘yı;

  1. Sistemin gelişimi için üye, daha çok üye için de etkili tanıtım araçları kullanmak gerek (wp eklentisi başta…)
  2. Kategoriler yetersiz
  3. Beslemeler kategorilere göre de verilmeli
  4. İstatistikler bölümü kullanıcının sitedeki kalitesini ortaya koyması açısından iyi
  5. Digg’in benzerleri yarışması olsa bu haliyle orta sıralarda yer bulurdu kendine

Eksikler olmasına rağmen iyi bir girişim, takip edenin bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmakta…

yorum alanı..