Acemiblogcu, Gugıl şehri, Osman S Börütecene

Acemiblogcu

Blog yazmak isteyip de “Nasıl yaparım, hiç bir şey bilmiyorum?” gibi düşünenlerin ilk başvurması gereken yer. Temel kavramlardan gerekli teknik bilgiye kadar iyi bir arşive sahip.

Blog hakkında yazmanın da en az blog yazmak kadar keyifli bir olay olduğunu fark ettiğimde, kişisel blog’umu geliştirmek için araştırma yaparken edindiğim tecrübelerin benim gibi acemilere yardımcı olabileceğini de düşünerek bu blog’u yazmaya başladım.

Acemiblogcu ~dan

Son zamanlarda belki işlerinin yoğunluğundan belki de “Daha ne yapayım, arşive baksan yeter..” düşüncesiyle haber niteliği taşıyan gönderileri çoğunlukta olabilir. Bu takipçilerini olumsuz etkiler mi diye bakarsak hayır, etkilemez. Aksine blogdan sağlananabilecek yeni yararlı bilgi olasılğı yüksek olduğu için sabit takipçileri var.

Yine de arşivlerdeki konuları geliştirerek sunsa çok daha iyi olurdu..

Bir de çok kimsenin dikkat etmediği bir inceleme maddesi, xhtml geçerliliği. Acemiblogcu tertemiz bir düzende. Adamın işi bu zaten diyebilirsiniz :) . O zaman işini iyi yaptığı ortada…

Gugıl Şehri

Gugıl dünya çapında genele kendini sevdiren bir işletme. Yeniliklerine ayak uydurmukta bile zorlanıyoruz desem yalan olmaz. Hal böyle olunca gugılı gözleyen bloglara gereksinim duyuldu. Gugıl şehri ülkemizde ilk ve tek sanırım.

Bu blog’u açmamın sebebi, tamamem merak ürünüdür. Google Şehri kişisel bir blog olup, Gugıl ile hiç bir bağlantısı yoktur. Yurtdışı sitelerinde çokça gördüğümüz “Gözcüblog” tarzında bir şey olarak karşımıza çıkıyor. Google hakkında , piyasadaki son haberler, kendime ait izlenimler, Türk blog yazalarının Google hakkındaki fikirleri, İnternet aleminde Google hakkındaki incelemeler, değişik değişik ipucuları, ve daha nice şeyleri burada bulabilirsiniz.

Gugıl Şehri ~nden

Gerçekten gerekliydi böyle bir girişim. Picasa’nın gayet şık bir resim oynatıcısı çıkardığını biliyor muydunuz? :)

Yalnız anlayamadığım bir kategorilere ayırma düzeni var. Blog zaten gugıl üzerine kurulu; Neden çoğu kategori adında “Gugıl bilmemne” şeklinde yazılmış? Sadece verdiği hizmetin adı yazsa kafi. Gugılla ilgisi olan bilir zaten yazanı.

Bir ayrıntı da, arama motoru olarak gugılın site içi arama hizmeti kullanılabilir.

Ufak şeylere takılmayın. Takibe almakta fayda var..

Osman S Börütecene

Tam şöyle bir açıp da incelemeye girmiştim ki tema değişikliğine gitmiş olduğunu gördüm. Yeni tema yine sade şekilde düzenlenmiş. Kendi notundan fazla tasarımı sevmediği de anlaşılmakta;

Fazla dizayn cildi bozar.

Görsel tasarımınız üzerinde uzun uzun düşünmeyin. Bunun yerine şöyle düşünün; eğer fırıncılar her sabaha karşı ekmek yapmaya başlamadan önce bu kadar uzun düşünselerdi bugün aç kalırdık. Yapmanız gereken en önemli şey yazı ve düşünce kabiliyetlerinizin önündeki engelleri kaldırmaktır.

Osman S Börütecene ~den

Ne yazar derseniz, güncele dokunur, havadan sudan da konuşur, internet tecrübelerini paylaşır. Ancak fark yaratan yazdığı konular değil yazım tarzı sanki; Akıcı, dobra, sıkmayan. Blog yazmak kendini ifade edebilmekse bunu yapabilenlerin başında gelir…

Not: Geçen hafta başladığım üçleme şeklindeki incelemeler her hafta bir parti şeklinde devam edecek…

4 comments

  1. Bu işi mim dalgası adı altında da yapıyorlar. :) Ben de takip ettiklerimi neden tanıtmayayım. Burayı ziyaret eden, kimlerin sayfalarına takıldığımı da bilsin biraz…

  2. Hasan teşekkür ederim bildiri için :) Kategori’ye ayırma düzeni benim çok işime yarayan bir şey. Örneğin insanlar sadece Google Reader hakkında bir şey okumak istiyorlarsa, kategori kısmından ona tıklayarak bakabilir. Her kategorinin başına Google koyuyorsam, ismi öyledir. Gmail, Picasa, Blogger … gibi şeyler’in önünde yok örneğin. Bunlara sadık kalmaya çalıştım, aslında bir yönden sende haklısın, olmazsa daha iyi ama isimleri öyle. Finaller bitsin baştan aşağıya bir temizleme yapacağım zaten.

    Gugıl, bu da güzel :)

  3. Gugıl kulağa daha hoş geliyor :)

yorum alanı..