Tema değiştirirken dikkat edelim

Benim de daha birkaç saat önce tamamladığımı sandığım bir iş. Ancak biraz araştırdıktan sonra dikkat etmediğim noktalar olduğunu da fark ettim. Unuttuklarımdan ve dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmeden önce insanların blog temalarını neden ve nasıl değiştirdikleri konusunda birkaç madde vermek istiyorum;

 • Çoğu benim gibi bir değişim ihtiyacı hissediyor. Kullandıkları görünüme yabancılaştıkları için içlerinde yaşanan değişikliği, tanıdığı ya da tanımadığı ziyaretçilere de yansıtmak isterler.
 • Bazı durumlarda da performans kayıpları yaşanır. Tema üzerinde sürekli değişiklikler yapılır, yeni uygulamalar veya görüntüler eklenir. Sayfa şişer, hatalar oluşabilir, yüklenme süresi artar…
 • Takip edilme oranı yüksek blog sahipleri, yeni temaları için istedikleri özellikleri de vererek yarışma açmışlar. İlgili blogun takipçilerine kendilerini gösterme fırsatı tanımışlar. Bu da farklı bir yol.
 • Gittikçe kabul alanı artan “İçerik kraldır!” deyişini tekrar kanıtlamak isteyenler de var. Kendine güvenenlerin tercihi. Buna bağlı olarak da temadaki görsel öğeleri en az yapmaya önem vermekteler.

Seçeceğiniz düzen öncelikle kalbinize hitap etmeli, önce siz sevmelisiniz, gerisi hikaye. Bu durum özellikle kişisel düşünceleri belirten bloglarda terazinin ağır çeken tarafını oluşturmakta.

Diğer kefede işin teknik kısmı var. Bu konularda “uzak durmanız gerekenler” ya da “şunları yapmadan olmaz” gibi listeler sayamayacağımız kadar çok. Ancak, bu tema değişikliğini yapmadan önce keşke karşıma çıksaydı dediğim Ben Yoskovitz’in “yapılması gerek” dediği onluk listesi varmış;

 1. Yan menüler tekrar düzenlenmeli: Sekme sayfalardan sonra sitede yön bulmamızı sağlayan bu menülerde standart düzen gelir. Kullandığınız araçları veya kodlarınızı tekrar bir düzene sokmalısınız.
 2. İstatistik araçlarının yenilenmesi: Ziyaretçilerinizin hareketlerini merak ediyorsanız mutlaka gugıl, statcounter v.b. uygulama kodları kullanmışsınızdır. Bunları yeni temanızın ilgili kısımlarına yerleştirmeyi unutmayın.
 3. Eklenti ihtiyaçları listesi: Böyle bir liste ben de çıkarmıştım. Eskisinde ne kullanılmış; Yenisinde hangileri kullanılmaya devam edecek, ayrıca eklentiye ihtiyaç olacak mı? Bu soruların cevaplarını not alın.
 4. Eklentilerin çalıştığına emin olun: Bazı eklentiler kod diziliminde yerleşime ihtiyaç duyar. Sağlıklı çalışıp çalışmadına bakın.
 5. Eklerinizin tasarımını ve renkerini güncelleyin: Gugıl adsens, yazılı (ve renkli) blog tanıtım araçları veya sitelerin hizmetlerini kendi blogunuzda kullanıyorsanız bunların boyutlarını ve renklerini tekrar düzenlemelisiniz.
 6. Rss beslemeniz çalışıyor mu? İşte gözden kaçırdığım nokta. Böyle önemli bir detayı nasıl atladım dememek için bilginiz olsun, temaların besleme için belirledikleri uzantılar farklılık gösterebilmekte. Tema değiştirmenin tehlikeli yanı da bu olmalı. Ancak feedburner gibi bir araç kullanıyorsanız etkiyi azaltabilirsiniz. Feedburner’a kayıt olduğunuzda size ayrı bir besleme adresi verir ve siz sitenizde bunu yayınlarsınız. Tema değiştirdiğinizde de, bu verilen feedburner adresinize yöneltilen kök besleme adresinizi güncelleyerek olaydan kazasız belasız kurtulma şansınız var. Ben de birkaç saat önce güncelledim kök beslememi. Kontrol için takip ediyordum zaten bloglines ile. Bir baktım ki hata işareti var. Düzelip düzelmeyeceğini zaman içinde öğreneceğiz.
 7. İkincil öğeleri kontrol edin: Sekmeli sayfalarınız, kategorileriniz, arama kutunuz düzgün çalışıyor mu? Gündemdekiler kategorisinde hata çıkmıştı. Yan menüler sayfanın yanında değil de altındaydı. O sayfadaki gönderilerin birinde kodlama hatası buldum ve sorun çözüldü. Sizde de benzer ya da farklı hatalar ortaya çıkabilir.
 8. Farklı tarayıcılarda görünümlere bakın. Özellikle ie’nin kodu okumada beceriksizce davranması yüksek ihtimal.
 9. Değişiklikleri dikkatli yapın. Yaptıklarınızın tamamını son bir kez gözden geçirin.
 10. Tema değişikliğini anlatan bir yazı göndermeyi de unutmayın.

Bunlardan ayrı bir önerim de (worpress) “bakımda eklentisi” kullanmanız. Bunun sayesinde blogu sadece istediğiniz seviyedeki kullanıcılar görebilmekte. Diğerleri sadece yazdığınız not sayfasını okurlar. Siz de bu sırada yeni tema kontrollerini yaparsınız (sayfalar düzgün mü, dil desteği işlevini görüyor mu, kısacası bir ziyaretçi gözüyle izlersiniz).
Bu 11′i iyi organize ederseniz sahadan galibiyetle ayrılmanız kaçınılmaz…

4 comments

 1. blog yazarları arasında bu işi en çok yapan ben olsam gerek..sürekli tema değiştiriyorum..her zaman aynı kalan tema insanın ruhunu sıkıyor..en azından benimkini..

 2. sürekli tema degistirmek göz asinaligini kisitliyor.

 3. wordpress Hesap bulunamadı diyor 3 Gün önce domain host aldım siteyi düzenliyordum ve dün geceden itibaren. admin bölümüne giriş yapmak istiyorum böyle bir eposta yok diyor. Anlayamadım bir türlü.

yorum alanı..