Türk Telekom açıklamasında limitli ADSL erişiminde, 3, 6 ve 9 GB limitli bağlantıya sahip kullanıcılar için, önceden 512 kilobit olan temel internet erişim hızı 1 megabite çıkarıldı. Kota büyüklüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Açıklamada, sınırsız TTNet internet bağlantısı hizmeti alan kullanıcılara, kullandığı pakete göre yüzde 17.5’e varan indirimler sunulacağı belirtildi. Buna göre, 99 YTL olan 512 kilobit hızındaki aylık bağlantı fiyatı 89 YTL’ye, 169 YTL olan 1 megabit aylık kullanım ücreti 139 YTL’ye ve 269 YTL olan 2 megabit olan aylık kullanım ücreti de 229 YTL’ye düşecek.

Öte yandan, aylık kullanım ücreti 49 YTL olan 256 kilobitlik sınırsız internet paketi kullanıcıları, tercih doğrultusunda 1 Eylül 2006 tarihinden itibaren aynı fiyata 1 megabitlik (1024 kilobit) hız ve 6 gigabayt kotalık paketten yararlanabilecek. Yükseltilmiş hız ve kotalı ADSL paketini aynı fiyatla kullanan kullanıcılar istedikleri takdirde 6 ay içerisinde herhangi bir zamanda eski paketleri olan 256 kilobit sınırsız internet erişim paketine geri dönebilecek.

Bunlar iyi haber mi acaba? Sınırsız erişimler için olan tarifelerdeki uygun olmayan abonelik koşullarını, “Sınırsız kullanıcılar haklarını kötüye kullanıyorlar.” açıklamasını yaptıklarından beri ne şekilde olursa olsun tatmin edici bir noktaya getiremediler. Yaptıkları değişiklikler de bu yönde oldu. Kotalı kullanıcıların hızları iki katına çıkarken, sınırsızlara verilen %18 lik indirim bir nevi sus payı gibi görünüyor. Sınırsız erişimi kaldırma ihtimalleri de var bu gidişle…
Bu durumda kota değişikliği olmadan hızın iki katına çıkması daha çok kota aşımlarına sebep olabilir. Telekomun buradan kazancı her bir MB(Megabyte) için 0,008872 YTL üzerinden ücretlendirilir.