Vikipedi erişim yasağı (şimdilik) bitti

Vikipedi erişim yasağı mahkeme kararıyla kaldırıldı. BTK’dan da geçtikten sonra artık normal yollardan erişebiliyoruz Wikipedia’ya. 🔓

Buna kalıcı demek isterdim ancak ülkemizdeki yasakların uygulanma süreçleri biraz karışık işliyor. Eline kılıcı alan sallamayı seviyor. ⚖️

Kanun ve yönetmeliklere engel bir durum var ise yalnızca ilgili sayfalar engellenebilirdi. Bu durum her web sitesi için geçerli olabilir yalnızca Vikipedi’yi savunmuyorum. Bakılır sitenin genelinde gerçekten sorun var ise tümüyle engelle.

Wikiwand: Wikipedia için alternatif görünüm

Engellemek de gerçekten çözüm değil. Şimdiye kadar ülkenin yarısı VPN uzmanı oldu. Wikiwand gibi farklı çözümler de çıktı.

Wikiwand tarayıcı eklentileri ile Wikipedi içerikleri doğrudan kendi sitesi üzerinde okunabiliyor. Kendi tanımlarıyla bir çeşit “Wikipedia Okuyucu“.

5 comments

 1. Vikipedi’nin açılması bence son zamanlarda yaşanan en güzel olaydan biri..

 2. Vikipedia önemli bir kaynak fakat tek geçerli bilgi kaynağı değil. Bence vikipedi çok abartıldı. Üstelik içerikleri de çok güvenli ve doğru değil.

  1. %100 güvenilir olduğuna ben de katılmıyorum ancak genel olarak bir fikir veriyor.

   Vikipedi yasaklanan siteler içerisinde bir semboldü aslında. Dünyada açık ansiklopedi olarak bilinen bir oluşuma uzun bir süre yasak uyguladık. Ülkemizin bilgi kaynaklarına uyguladığı erişim engelleri sebebiyle sembolleşti, abartıldı.

 3. İşte burada şu soruyu kimse sormadı: Vikipedi neden yasaklandı?
  Bence burada Türk halkı siyasi bir çekişmenin kurbanı oldu. Muhalefet erişim engelinin nedenini paylaşmadan gereksiz yaygara yaptı. Bir-çok blogger dahi kapatılma nedeninden bihaber olarak yazılar yazdı.

  Bilmiyorum sen bu nedenleri biliyor musun? Siyasî bir tavrım yok ama ülkeme ve ülkemin idarecilerine hakaret eden ve bu hakareti ısrarla duzeltmeyen vikipedi de olsa yasaklanabilir..

  1. Vikipedi ile ilgili ilk yasaklanma yazımda engelin nasıl uygulanması gerektiği konusunda fikir belirtmiştim. Ayrıca yasak gerektiren sebepleri de o zaman okudum.

   https://hasanyilmaz.net/vikipedi-ye-turkiyeden-erisimin-engellenmesi/

   Yasaklar konusunda genel görüşüm önce uyarı, sonra sayfa yasağı, en son çare de (eğer sitenin çoğunluğu kusurlu eğilimde ise) tümden site yasağı uygulanmalı. Vikipedi vakasında sayfa yasağı daha mantıklı olabilirdi çünkü her sayfa farklı farklı kullanıcılar tarafından oluşturuluyor.

yorum alanı..