Beslemelerin devamını okumak

Blogların besleme kısayolları ne işe yarar?Rss simgeleri

Günlüklerin takip edilmesini kolaylaştırır. Anasayfaya gitmeye gerek kalmaz, rss okuyucunuza gelen yazıları tek sayfadan takip edebilirsiniz. En çarpıcı özellik de budur.

Yazının özetini gösterme seçildiğinde ya da yazının devamını okmak için yazılar kesildiğinde besleme de kesintiye uğrar.

Beslemeler özet şeklinde olduğunda:

 • Okuyucuyu siteye gelmesi için zorlama vardır.
 • Özet bilgi olduğundan giriş cümlelerinizin ve yazı başlıklarınızın önemi artar. İlgi çekici bir giriş olmadığında yazınızın okunmama ihtimali yüksektir.
 • Trafik çekme amaçlı yapılır. Yanılgıdan ibarettir.
 • Beslemenin takipçi sayısını (olabileceğinden daha aza) düşürebilir.

Beslemeler tam metin olduğunda:

 • Besleme ile takip amacına ulaşmış olur. Okuyucu bloğunuza gelmeye gerek kalmadan istediği bilgiye ulaşmış olur.
 • Rss değişkenleri kullanılabilir. Benzer yazılar, etiketler ve diğer seçeneklerin etkinleştirilebilmeleri için beslemelerin tam metin olması gerekebilir.
 • Tam metin ile yazı içindeki başlıklarınız, vurgularınız, eklediğiniz fotoğraf ve videolar da görülebilir durumdadır.
 • Okuyucu bilgiye ulaşmak için her zaman kısa ve hızlı yolu tercih eder. Beslemenizi tam metin yapmanız rss okuyucu sayınızı da arttırır.

Takip ettiğim Türkçe blogların çoğunda beslemeler özet halinde; Yabancı bloglarda ise durum tam tersi, özet beslemeye rastlamak çok zor.

Besleme özet ise bloğun verdiği mesaj “Siteme gelin!“, tam metin olduğundaki mesajının ise “Beni okuyun!” olduğunu söyleyebiliriz.

Sizce beslemeyi tam metin olarak yayınlamak mı yoksa özet şeklinde vermek mi daha iyi?

4 comments

 1. ben de beslemelerin tam olarak verilmesi taraftarıyım. ama more takısından sonra akış kesiliyor ve henüz buna bir çözüm bulamadım. sırf bu yüzden more kullanmamaya çalışıyorum.

 2. Yazı gerçekten güzelse, okuyucu, tebrik etmek, aynı düşünceyi paylaştığını belirtmek için siteye zaten girip yorum yazacaktır. Bu yolla gelen ziyaretçi sadece yazının devamını okumak için gelenden daha kalıcı olacağını düşünüyorum.

  1. çoğu kullanıcı more etiketli değilde full yazıyı okumak istiyor

Bir cevap yazın