Bir özlü sözler günlüğü – Sözlek

Sözlek, özlü sözler üzerine hazırladığım bir site. Alan adını yaklaşık altı ay önce almıştım. Bir türlü açamadım, yarım kalmıştı. Şimdilik bir giriş yaptım.

Özlü sözler üzerine yorum yapmak çok uygun olmayacağından yorum kısmı yok.

Sözlek kelimesi ise sözlükte yok. Alan adı araştırırken içinde mutlaka söz kelimesinin geçmesi lazımdı. Özlü söz gibi alan adları alınmıştı genelde. Yapım eklerini açtım eklemeye başladım. Birçok ilginç kelime çıktı. Ancak son karar sözlük benzeri sözlek oldu. Biraz da konuşkan çağrışımı var kelimenin. Sitenin amacına uydu.

Sözlek hakkındaki düşüncelerinizi yazarsanız memnun olurum.

6 comments

 1. Hayırlı olsun.

  Vikisöz’ün karşısında böyle bir sistemin işlemesi için sadece web sayfası üzerinde çalışan bir sistemin etkili olacağını pek sanmıyorum. En azından çok zor. “Rasgele bir söz” sistemi iyi kullanılırsa daha etkili şeyler yapılabilir diye düşünüyorum. Mesela bir masaüstü yazılımı, her internete bağlandığında günün sözünü çekip masaüstümüzün bir kenarında bizlere gösterse. Hatta o sözün altına sözü söyleyenle ilgili bir baloncuk çıkarsa ve ona tıklayan sitede bulunan ayrıntılı bilgilere gitse vs. Ama dediğim gibi wiki bu konularda bayaa yaygınlaşmış durumda.

  Kolay gelsin…

 2. Öneri ve görüşleriniz için teşekkür ederim. Viki birçok konuda ileri durumda. Vikisöz’ü de çok tartışmaya gerek duymuyorum, kalitesi belli. Ancak Sözlek için bir Vikisöz gibi büyük olma hedefi koymadım. Günün sözü de kulağa hoş geliyor ama günde bir özlü söz az bence. Sözlek bu ikisinin arasında.

  Diğer araçların geliştirilmesi işini ileriye bıraktım. Aslında illa bir araca da gerek yok. Sözlek beslemeleri çeşitli şekillerde kullanılabilir. Zaman içinde site duyurularında mevcut araçları (ya da yapılanları) tanıtacağım.

 3. merhaba hasan yılmaz boyle bir site icin teşekkürler ben yaklaşık 7 yıldır özdeyiş özlü söz atasözü ülke atasözleri dereyip yazıyorum sana katkı sağlayabilirim bu konuda çokca arşivim var orta okuldan beri yazarım genelde hangi kişi hangi ülke hangi toplumdan istersen bir çoğu var bende.kendimde bir tarihçiyim

 4. başarılarının devamını diliyorum sevgili dostum,hayırlara vesile olur inşallah….

 5. Merhaba,

  İnsanlara faydalı olması için yapılan her çalışma güzeldir. Takdir edilmesi gerekir.
  Başarılarınızın ve azminizin devamını temenni ederim.

  Buradaki linten http://sozlek.com/ ‘ a girdim. Baktım ki tek bir söz var. Demek ki daha yapım aşamasında dedim kendi kendime. Ve “Hakkında” yı tıkladım. Geri geldiğimde başka bir söz ile karşılaştım. Bu sefer birkaç defa sayfayı yeniledim. Her defasında farklı sözlerle karşılaştım.

  http://sozlek.com/ bu şekilde mi olacak?

  Bir de:

  Arthur Schopenhauer, Michel de Montaigne ve Rene Descartes …. gibi yabancı isimler (benim gördüklerim) var.

  Birkaç güzel söz de ben yazayım:

  İlim, ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir.
  Sen kendin bilmezsen bu nice okumaktır.
  Yunus EMRE

  Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.
  Hz. Ali (r.a)

  Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerleme…
  Beraber çalışmaksa gerçek başarıdır.
  Henry Ford

  İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.
  Hadîs-i Şerif

  Eğer bir insan,
  Hem çalışkan hem akıllı ise takdir et;
  Çalışkan fakat akıllı değilse dikkat et;
  Akıllı fakat tembel ise ikaz et;
  Hem akılsız hem tembel ise terk et!..

  Zengin paylaşmalı,
  Fakir terlemeli,
  Herkes kendi işini bilmeli.

  Sual de bilgiden doğar, cevap da…
  Mevlâna

 6. Sözlek’i anasayfa olarak kullanılacak şekilde düzenledim son olarak. Her yenilemede rastgele bir söz çıkıyor ya da bunu hemen altta rastgele bağlantısından da getirebilirsiniz.
  Sözlerin sayfalarında yazara göre ya da etikete göre arşivlerde gezinmek mümkün.

  Yazdığınız güzel sözleri de eklerim yakın zamanda, teşekkürler..

yorum alanı..